65 yaş üstü seyahat izin belgesi nasıl alınır? e-Devlet 65 yaş seyahat başvuru ekranı…

Türkiye’de 65 yaş üstünde bulunan vatandaşların, turizm amaçlı şehir değiştirmesi için izin belgesi alması gerekmekte. Corona virüsü sebebiyle riskli yaş grubunda bulunan 65 yaş üstü vatandaşların uzun sürek sokağa çıkması yasaklanmış, 1 Haziran’da başlayan normalleşme adımlarıyla birlikte yasak ortadan kalmıştı. Peki, 65 yaş üstü seyahat belgesi nasıl alınır? İşte ayrıntılar…

65 yaş üstü seyahat izin belgesi nasıl alınır? e-Devlet 65 yaş seyahat başvuru ekranı…

İçişleri Bakanlığı, 65 yaş üstü vatandaşların seyahat edebilmesi için izin belgesi alması gerektiğini açıklamıştı. Turizm amaçlı yer değiştirmek isteyen vatandaşlar, e-devlet üzerinden seyahat izni alabiliyor. İşte 65 yaş üstü seyahat belgesi alma ekranı

65 YAŞ ÜZERİ SEYAHAT İZİN BELGESİ NASIL ALINIR?

İçişleri Bakanlığı'ndan valiliklere gönderilen genelgeye göre 65 yaş ve üzerindekiler, izin belgesi alarak turizm amaçlı seyahat edebilecek. Genelgede, 3 yıl içinde organ ve kemik iliği nakli olanlar, immün yetmezliği bulunanlar ve diyaliz hastalarının seyahat izin belgesine başvuramayacakları belirtildi.

Genelgeye göre 65 yaş ve üzerindekilerin ‘Turizm Amaçlı Seyahat İzin Belgesi’ için sağlık kuruluşuna, valilik veya kaymakamlığa gitmesine gerek olmayacak. Turizm Amaçlı Seyahat İzin Belgesi için “Alo 199 Vefa Sosyal Destek Hattı”ndan ya da e-Devlet üzerinden başvuru yapılabilecek.

Genelgede 65 yaş ve üzeri kişilerin kendileriyle aynı durumdaki 1. derece yakınlarını da kapsayacak şekilde en fazla 6 kişi için izin belgesine başvurabilecekleri belirtilerek, 65 yaş ve üzerindekilerin “Turizm Amaçlı Seyahat İzin Belgesi”ni otobüs, uçak, tren ve özel araçlarla yapılacak yolculuklarda kullanabilecekleri ifade edildi.

65 YAŞ ÜSTÜ SEYAHAT BELGESİ BAŞVURUSU E DEVLET

Corona e-devlet İçişleri Bakanlığı Normalleşme Sağlık Türkiye uçak