Ayasofya’da yıllar sonra ilk namaz!

Ayasofya 86 yıl sonra bugün yeniden ibadete açıldı. Vatandaşlar, cuma namazını kılmak için Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'ne koştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'da kişisel Twitter hesabında, Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'nin resmi hesabındaki ilk paylaşıma yer verirken, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya Ayasofya'nın içinden son görüntüleri, “Tarihi bir güne uyandık. 86 yıl sonra Ayasofya Camii’nin ibadete açılışı için hazırlıklarımız tamamlandı. Bugün İstanbul’un parolası; maske, mesafe, sabır, anlayış olacak. Misafirlerimize hoş geldiniz diyor görevli kardeşlerime başarılar diliyorum” sözleriyle paylaştı.

Danıştay'ın kararının ardından 86 yıl aradan sonra bugün kılınacak cuma namazı ile ibadete açılan Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi hazırlıklar ile güvenlik önlemleri kapsamında vatandaş girişine kapatıldı.

FOTO: İHA

VATANDAŞLAR ERKEN SAATTE AKIN ETTİ

Sabah namazı için gelen vatandaşlar bölgeye alınmayınca yoğunluk oluşturdu.

FOTO: İHA

Ellerinde seccadelerle gelen vatandaşlar caminin bulunduğu bölgedeki güvenlik noktalarında durduruldu. Bunun üzerine bazı vatandaşlar başka camilere giderken, bazıları ise güvenlik noktalarında saf tutarak namaz kıldı.

FOTO: İHA

YOLLAR KAPATILDI

Cuma namazı ve güvenlik tedbirleri için birçok yol dün akşam 20.00'dan itibaren trafiğe kapatıldı. Sahil Yolunu, Aksaray ve Unkapanı üzerinden Atatürk Köprüsü'ne bağlayan Gazi Mustafa Kemal Caddesi ve Atatürk Bulvarı, trafiğe açıkken, bu iki caddeyi kesen ve tarihi yarımada bölümündeki tüm yolar trafiğe kapatıldı.

FOTO: DHA

SAF DÜZENİ İŞARETLEMESİ

Cuma namazı için cami çevresine binlerce kişinin gelmesi beklenirken, namaz kılınacak alanlarda saf düzenlemesi yapıldı. İşaretlemelerle kıble yönü gösterilirken, corona virüsü salgınına karşı 1 buçuk metre mesafeli saf düzeni çizimleri yapıldı.

21 BİN POLİS

Cuma namazı için tarihi yarım adada yaklaşık 1.5 milyon metrekarelik bir bölgede güvenlik önlemi alınarak, bir çok noktaya güvenlik bariyeri yerleştirildi. Tedbirler kapsamında yaklaşık 50 bin polisin çalıştığı İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde çalışan 21 bin polis, Ayasofya ve çevresinde görev aldı.

FOTO: DHA

AMBULANS UÇAK VE DENİZ AMBULANSI

Yoğunluğun fazla olacağı göz önünde bulundurulurken, namaz kılınacak alan çevresinde 17 sağlık noktası oluşturuldu. Sağlık noktalarında 736 sağlık çalışını görev alacak. Ayrıca bir deniz ambulansı, bir hava ambulansı olmak üzerine 101 ambulans bölgede hazır bekletilecek.

FOTO: SÖZCÜ

KONTROL NOKTALARINDA İZDİHAM

Alınan tedbirlerle birlikte Ayasofya Camisi cuma namazını beklerken, bir çok kişinin geceden beri tarihi yarım adada beklediği öğrenildi.

Sabahın erken saatlerinden beri Sultanahmet Meydanı'na gelenler polisin oluşturduğu kontrol noktalarında tekbirler getirerek yığılmış durumda. Sosyal mesafeye uyulmadığı ve zaman zaman izdiham varan görüntülerin ortaya çıktığı gözlendi.

FOTO: İHA

BAKAN KOCA’DAN UYARI

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca salgın boyunca toplanacak en büyük kalabalığın Ayasofya'da olacağını belirtirken corona virüsü ve mesafe uyarısında bulundu.

Bakan Koca Ayasofya’da bugün kılınacak Cuma namazına ilişkin Twitter hesabından paylaşımda bulundu.

Koca, “Ayasofya’da kılınacak Cuma namazında, tarihi anı yaşama heyecanıyla, halkımızın tedbirleri terk etmeyeceğini umuyoruz. Şu ana kadar ulaşılan bilgiler salgın boyunca en büyük kalabalığın Ayasofya’nın ibadete açılışı sırasında oluşacağını gösteriyor. Tedbirli cumaları örnek alalım” ifadelerini kullandı.

FOTO: DHA

SAATLER KALA İLK KARE

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Ayasofya Camii içerisinden fotoğraf karesi paylaştı.

Vali Yerlikaya, “Tarihi bir güne uyandık. 86 yıl sonra Ayasofya Camii'nin ibadete açılışı için hazırlıklarımız tamamlandı. Bugün İstanbul'un parolası; maske, mesafe, sabır, anlayış olacak. Misafirlerimize hoş geldiniz diyor görevli kardeşlerime başarılar diliyorum” ifadelerini kullandı.

Ayasofya için özel para basıldı! İlginizi Çekebilir Ayasofya için özel para basıldı!