Sözcü Plus Giriş

Camilerin kapısına corona virüsü kilidi

Diyanet İşleri Başkanlığı corona virüsünün yayılma tehlikesine karşı alınan önlemlerin zafiyete uğramaması için cuma günü ve kandil gecesi camilerin kapatılacağını açıklamıştı. Cuma saatinde camilerin kapıları kilitlendi ve bilgilendirme yazıları asıldı. Polisler, herhangi bir olumsuzluk yaşanmaması için cami önlerinde hazır bekledi. Bazı vatandaşların polisin uyarılarını dikkate almayarak cami avlusunda namaz kıldığı görülürken bazıları da camilerin kapatılmasına tepki gösterdi. İstanbul’da Sultanahmet, Edirne’de Selimiye, Bursa’da Ulu Cami... İşte Cuma Namazı sırasında camiler...

13:51 -
Fatma VURGUN
Tugay SADAY
Uğur AKAGÜNDÜZ
Halil ATAŞ
Uğur ENÇ
Müslüm EVCİ
Selami AYDIN
Latif SANSÜR
Kemal ATLAN
İlker KILIÇASLAN
Ali Ekber ŞEN
Erhan KAYTANBAY
Evren DEMİRDAŞ

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın imzasıyla 81 il müftülüğüne gönderilen yazıda, corona virüsünün yayılma tehlikesine karşı cuma namazı ile vakit namazlarının cemaatle kılınması hususunda uyarılmıştı.

Alınan karar sonrası camilerin kapısı kapatılarak, kapılara “Çok değerli cemaatimiz. Diyanet İşleri Başkanlığımızın talimatı gereği camimizde cuma namazı kılınmayacağından camimiz kapatılmıştır.

Ülkemizdeki corona virüsü salgını nedeniyle bu tedbir alınmıştır” yazıları asıldı. Camiye gelen bazı vatandaşlar Diyanet'in aldığı karara tepki gösterirken, bazıları da cami avlusunda saf tutarak namazlarını kıldı.

(FOTO: SÖZCÜ)

SULTANAHMET CAMİ İSTANBUL

İstanbul'da da Sultanahmet Camii'sinin kapıları cuma namazı öncesi kapatıldı. Caminin kapılarına “Çok değerli cemaatimiz. Diyanet İşleri Başkanlığımızın talimatı gereği camimizde cuma namazı kılınmayacağından camimiz kapatılmıştır. Ülkemizdeki corona virüsü salgını nedeniyle bu tedbir alınmıştır” yazısı asıldı.

Sivil polisler herhangi bir olumsuzluk yaşanmaması için özel tedbirler aldı. Tarihi camide herhangi bir olumsuzluk yaşanmadı.

ŞİŞLİ'DE DE POLİS ÖNLEM ALDI

Şişli'deki Tevfikağazade Konyalı Camii de cuma namazı öncesi kapatıldı. Polis aracı camii önünde nöbet tuttu.
Camii önünde tedbir alan polis, gelen vatandaşlara Diyanet İşleri Başkanlığı'nın aldığı kararını hatırlattı. Camide herhangi bir olumsuzluk yaşanmadı.

SELİMİYE’NİN KAPILARI DA KAPANDI

Edirne'nin dünyaca ünlü Selimiye Camii, Cuma namazına kapatıldı. Edirne’deki tüm camilerin Cuma namazında kapatıldığını açıklayan Edirne İl Müftüsü Emrullah Üzüm, Cuma namazının ardından kapıların açılacağını söyledi. Üzüm, tarihte ilk kez camilerin kapatılmasına neden olan olağan dışı büyüklükte salgın ortaya çıktığını belirtirken; vatandaşlara sağduyulu davranarak Selimiye’ye Cuma namazı kılmak için gelmedikleri için teşekkür etti. Selimiye Camii’nin bahçesi, Cuma namazı boyunca boş kaldı.

BURSA'DAKİ TARİHİ ULU CAMİ DE KAPANDI

Bursalılar, cuma namazı kılmak için tarihi Ulucami'ye geldiklerinde uyarı yazısı ve kapalı kapılar ile karşılaştı. Cuma namazını eda etmek için Ulu Camiye gelen Halil Kulaklı (70), “Alınan tedbirler tamamda, vatandaş vakit namazını nere de kılacak. Cami vaktinde açılır, vaktinde kapanır. Bu böyle uygun değil” diyerek karara tepki gösterdi.

Polis, cami önünde geniş güvenlik tedbiri aldı.

(FOTO: SÖZCÜ)

KONYA'NIN EN BÜYÜK CAMİİSİ DE KAPANDI

Konya'nın en büyük camisi olan Hacı Veyiszade camisinin kapıları Cuma namazı saatinde kapatıldı. Diyanetin açıklamasının ardından, vatandaşların da camiye gelmediği gözlemlendi.

Öte yandan camii önünde vatandaşların toplu Cuma namazı kılmaması için polis ekipleri de önlem aldı. Konya'nın Belediye Sarayı camisinde ise caminin kapalı olması nedeniyle birkaç vatandaş cami dışında öğle namazı kıldı.

ESKİŞEHİR

Eskişehir’de cuma namazı için camiler kapalıydı. Cami hopörlerlerinden öğle namazını evde kılınması, yetkililerin almış olduğu kurallara uyulması ve salgından biran önce kurtulmak için dua edilmesi anonsu yapıldı.


SAKARYA

Sakarya’nın en işlek camilerinden Çark Caddesi’nde olan Şerefiye Cami’de bu Cuma’yı sessiz geçirdi.

Kapıları kapalı olan Şerefiye Cami’nde vatandaşlara “Saygıdeğer halkımızın dikkatine! Hastalık riski sona erinceye kadar camilerimizde cemaatle Cuma ve vakit namazları kılınmayacaktır. Lütfen namazlarımızı evlerimizde kılalım” yazıları asıldı.

MANİSA

Manisa'da da camiler Cuma Namazı için kapalıydı. Hatuneye Camii’nde Cuma namazı için gelen 55 yaşındaki Yahya Taş, caminin kapılarının kapanmasına tepki göstererek, “Virüs Allah'tan geliyor. Cami yeri ibadet yeri kapanmaz.

Allah'tan gelen birşeyi için neden kapatıyorlar. Abdestini alacaksın, temiz olacaksın ki o zaman virüs bulaşmaz. Virüs kötü yerlere geliyor. Bize gelmez. Yanımdakine de bulaşmaz. Bulaşmış olsa zaten camiye gelmez. Camilerin kapatılmaması lazım” dedi

MERSİN

Mersin şehir merkezinde yer alan Eski Camii'de bazı vatandaşlar uyarılara rağmen cami avlusunda namaz kıldı.

DENİZLİ

Denizli’de de camiler kapalıydı. Polis cami önlerinde tedbir aldı. Buna rağmen Bayramyeri’ndeki Ulu Cami’ye cuma namazını kılmak için üç kişi geldi. Camiden içeri giremeyen vatandaşlar namazlarını kapı önünde kıldı.

Namaz kılan vatandaşlardan Selman Atsak, “Ne yapalım, başka çaresi yok. Biraz işim olduğu için çarşıya gelmiştim. Namazı kaçırmamak için burada kıldım. Hepimiz salgının farkındayız. Kişisel olarak tedbirimizi alıyoruz” dedi.

AYDIN

Aydın Kuşadası’ndaki camilerde polis önlem aldı. Camilerden namazların evlerde ve işyerlerinde kılınmasıyla ilgili anons yapıldı. Buna rağmen bir grup caminin giriş bölümünde birlikte namaz kıldı.

Johns Hopkins University

Son güncelleme: 14:55 20.03.2020
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more