Sözcü Plus Giriş

Yangın büyüyor! Çernobil nerede? Çernobil nükleer faciası ne zaman oldu?

Çernobil'de çıkan ve kontrol altına alınamayan yangın sonrasında Çernobil Nükleer Reaktörü'nün de bulunduğu bölge merak edilmeye başlandı. Peki Çernobil nerede? Geçmişte facia yaşanan Çernobil Nükleet Santrali Türkiye'ye ne kadar uzak?

Güncellenme: 10:17, 14/04/2020
Yangın büyüyor! Çernobil nerede? Çernobil nükleer faciası ne zaman oldu?

Çernobil Ukrayna’nın kuzeyinde, Kiev oblastında, terkedilmiş bir şehirdir. Şehir Çernobil Nükleer Santrali çalışanları için 1970 yılında kurulmuştur. Türkiye’ye uzaklığı 1995 kilometredir.

ÇERNOBİL NEREDE?

Çernobil Ukrayna’da yer almaktadır ve konum olarak Rusya’nın güneyinde, Karadeniz’in kuzeyindedir.

ÇERNOBİL NÜKLEER KAZASI

Çernobil Faciası, 26 Nisan 1986 tarihinde Sovyetler Birliği’ne bağlı Ukrayna Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti’nin Pripyat şehri yakınlarındaki Çernobil Nükleer Santrali’nin 4 numaralı reaktöründe gerçekleşen nükleer kazadır.

Kaza, Uluslararası Nükleer Olay Ölçeği’ne göre bugüne kadar meydana gelmiş en büyük nükleer kazalardan biridir. Çernobil felaketi, Uluslararası Nükleer Olay Ölçeğinde en yüksek sınıflandırma oranı olan 7 ile ölçeklendirilmiştir. Bu sınıfta ölçeklendirilen yalnızca iki nükleer felaket bulunmaktadır. Bunlardan birisi Çernobil felaketi, diğeri ise 2011 yılında meydana gelen Fukuşima I Nükleer Santrali kazalarıdır.[1] Felaket maliyeti ve kayıpları açısından tarihin en kötü iki nükleer felaketinden birisidir. Kaza sonrası 500.000’den fazla işçi nükleer faciaya müdahalede bulunmuş ve birçoğu radyasyona maruz kalmıştır. Tahmini olarak yapılan masraf ise 18 milyar ruble olmuştur. Meydana gelen kaza esnasında 31 kişi ölmüştür fakat çok büyük bir alana yayılan radyasyon neticesine uzun vadede sonuçlarının daha ağır olduğu değerlendirilmektedir.

Yayınlanma Tarihi:07:55,