Sözcü Plus Giriş

Davutoğlu’nun kurucuları arasında olduğu Bilim ve Sanat Vakfı’na kayyum atandı!

AKP'li eski Başbakan, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'nun kurucuları arasında bulunduğu İstanbul'daki Bilim ve Sanat Vakfı'na (BİSAV) kayyum atandı.

20:07 -
Davutoğlu’nun kurucuları arasında olduğu Bilim ve Sanat Vakfı’na kayyum atandı!

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından görevlendirilen 3 kişinin gün içerisinde 1986 yılında kurulan Bilim ve Sanat Vakfı’na gelerek, geçici kayyum olarak atandıklarını bildirdiği belirtildi.  Daha önce de vakfa ait İstanbul Şehir Üniversitesi’ne de kayyum atanmıştı.

AKP’den istifa eden Mustafa Yeneroğlu, sosyal medya hesabından vakfa kayyum atandığını duyurdu. Karara tepki gösteren Yeneroğlu, şu ifadeleri kullandı:

* 40 yıldır nitelikli insan yetiştirmekten başka gayesi olmayan Bilim ve Sanat Vakfı’na da kayyım atanmış. Gerçekten utanç verici.

* Geçmişte uniform toplum mühendislerine karşı mücadele ettik, maalesef bugün Türkiye çok daha beter noktada ilerliyor. Kimse görmedik, duymadık demesin!

BİLİM VE SANAT VAKFI’NDAN AÇIKLAMA

BİSAV’dan konuyla ilgili şu açıklama yapıldı:

“Bilim ve Sanat Vakfı’na Kayyum atanmasına dair Kamuoyu Açıklaması

21.01.2020 tarihinde Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından gönderilen üç kişilik bir heyet Bilim ve Sanat Vakfı yönetimini devralmıştır.

Daha önce 19.12.2019 tarihinde YÖK Genel Kurulu kararıyla İstanbul Şehir Üniversitesi yönetimi hami üniversite olan Marmara Üniversitesi'ne devredilmişti.

Bu haksız uygulamanın devamı mahiyetinde, kırk yıldır ülkemizin eğitim ve kültür hayatına hizmet etmekte olan vakfımıza böyle bir muamelenin reva görülmesi hiçbir şekilde hakka ve adalete uygun değildir.

Bu keyfi tutum yüzlerce yıllık vakıf geleneğimizde büyük bir tahribata yol açabilecek vahim bir adım; sadece Bilim ve Sanat Vakfı'nı değil ülkemizdeki bütün vakıfları ilgilendiren tehlikeli bir girişimdir.

Vakıf kurumunu ve ruhunu oluşturan ve yaşatan, her yaş ve kuşaktan gönüllüler ve vakıf-insanlardır. Bilim ve Sanat Vakfı her hal ve şartta yaşamaya devam edecektir!..

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

VAKIFLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ’NDEN AÇIKLAMA

Vakıflar Genel Müdürlüğü, ilgili yasa hükümleri gereğince, İstanbul Şehir Üniversitesi’nin kurucusu olan Bilim ve Sanat Vakfı’nın teslim alınarak, 3 kişilik komisyon tarafından yönetileceğini açıkladı. Yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

* YÖK Vakıf Yükseköğretim Kurumları Başkanlığının 10.01.2020 tarihli ve 85260234-100/02-2527 sayılı yazısı ile Bilim ve Sanat Vakfı tarafından kurulan İstanbul Şehir Üniversitesinin Yükseköğretim Genel Kurulunun 19.12.2019 tarih ve 16 sayılı oturumunda alınan 2019.16.696 sayılı kararı ile bir (1) yıl geçici süre ile faaliyeti durdurulmuş ve üniversitenin idaresi hami üniversite olarak Marmara Üniversitesine bırakılmıştır.

* Bugün Bilim ve Sanat Vakfı’nın teslim alınarak komisyonca yönetimi işlemi, 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu’nun ek 11’inci maddesinin onuncu fıkrası gereğince (Mahkeme tarafından kayyum atanıncaya kadar kurucu vakıf, Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yönetilir) yerine getirilmiştir.

* Yapılan işlem yasanın amir hükmünün ifasından ibarettir. İvedilikle teslim alınarak vakfın hukuku korunmuş ve yönetimi bir hukukçu, bir gayrimenkul uzmanı ve bir de finans uzmanı olan üç (3) kişilik komisyon tarafından ifa edilecektir. Bu bir kayyum ataması değildir. Bu eylem Bilim ve Sanat Vakfı’nın tüzel kişiliğinin korunması, maddi varlıklarına ve kuruluş amaçlarına sahip çıkılması eylemidir. (İHA)

İLGİLİ HABERAhmet Davutoğlu'ndan ses getirecek itirafAhmet Davutoğlu'ndan ses getirecek itiraf İLGİLİ HABERDavutoğlu GP Genel Başkanlığı'na seçildi, hemen ardından bombaladıDavutoğlu GP Genel Başkanlığı'na seçildi, hemen ardından bombaladı
Son güncelleme: 23:29 21.01.2020
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more