Görüntüler ortaya çıktı! Carlos Ghosn, İstanbul’dan böyle kaçmış

Nissan'ın eski CEO'su Carlos Ghosn'un İstanbul üzerinden Lübnan'a kaçış görüntüleri ortaya çıktı.

Görüntüler ortaya çıktı! Carlos Ghosn, İstanbul’dan böyle kaçmış

Japonya’da ev hapsine mahkum edilen Nissan’ın eski CEO’su Carlos Ghosn İstanbul üzerinden Lübnan’a kaçışı, güvenlik kamera görüntülerine yansıdı. Atatürk Havalimanı güvenlik kameralarına yansıyan görüntülerde Carlos Ghosn, araçla Lübnan’a giden uçağa götürülüyor.

EL DEDEKTÖRÜYLE ARANDI

Dünyada büyük yankı uyandıran Nissan-Ranault eski CEO'su Carlos Ghosn'un, Japonya'dan kaçış hikayesi sıcaklığını korurken, yeni ayrıntılar ortaya çıktı. İddiaya göre Ghosn, 29 Aralık'ta ev hapsinde tutulduğu Osaka'dan, enstrüman koruma kutusuna koyularak gizlice adresinden çıkarıldı. Türkiye merkezli bir jet kiralama firmasına ait olan TC-TSR kuyruk numaralı uçağa bindirildi. Kutu X-Ray cihazına sığmadığı için Japonya'da el dedektörüyle arandı. Ünlü iş insanı bu sayede sorunsuz olarak uçağa bindirildi.

JETE 50 METRE MESAFE KALA PARK ETTİ

Osaka'dan havalanan uçak 30 Aralık 05.00 sıralarında İstanbul Atatürk Havalimanı'na indi. Bu süre içerisinde kargo bölümünden çıkarıldığı öne sürülen iş insanını taşıyan uçak, aktarma yapılacak jete yaklaşık 50 metre mesafede park yaptırıldı. Uçakta olduğu iddia edilen ABD vatandaşı Michael T. ve Lübnan uyruklu George Z., Atatürk Havalimanı'na yer hizmetleri veren firma yetkililerince karşılanarak, ülkeye girişi yaptırıldı.

10.15’TE GİRİŞ İŞLEMİ YAPILDI

Yabancı uyruklu iki yolcu bir taksiyle İstanbul Havalimanı'na giderken, Carlos Ghosn, gizlice TC-RZA kuyruk kodu bulunan Lübnan'a gideceği uçağa bindirildi. İddiaya göre, o uçakla seyahat yapmak için jetin kiralandığı firmanın yetkililerinden Okan K. adına Beyrut'a gitmek üzere yurt dışı çıkış işlemi yapıldı. İçinde Carlos Ghosn, bulunduğu jet Beyrut'a giderken, Okan K., saat 10.15'de Türkiye'ye giriş işlemi yaptırdı. Bu arada, iş insanın  bulunduğu jetle Türkiye’ye gelen yabancı uyruklu iki isminde saat 12.00 sıralarında İstanbul Havalimanı'ndan Lübnan'a uçtuğu öğrenildi.

SUÇUNU İTİRAF ETTİ

Olayın ardından polis ekipleri soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında, iki yer hizmetleri görevlisi, dört pilot ve Carlos Ghosn’un kaçırıldığı jetleri kiralayan firmanın yetkilisi Okan K. gözaltına alındı. Gözaltına alınan yer hizmetlerinde çalışanları Fatih K. ve İsmail Mert H., “Uçaktan sadece iki kişi indi. Başka kimseyi görmedik”  diye ifade verirken; Okan K.'nın suçunu, firma yetkililerine itiraf ettiği ve bunun üzerine, firmanın, suç duyurusunda bulunduğu ortaya çıktı.

YÜRÜYEREK BİNDİ

Olayın, suçlamaları kabul eden Okan K.'nın bilgisi dahilinde gerçekleştiği öne sürüldü. İddiaya göre jetle gelen yabancı uyruklu yolcu, Carlos Ghosn’u saklandığı kutudan çıkararak, uçağın merdivenlerinden yürüterek bir araca bindirdi. Ghosn daha sonra Lübnan'a gideceği jete binerken, o anlarla ilgili görüntüler de ortaya çıktı. Havanın karanlık olması ve yağış sebebiyle, iş insanının inme ve binme anlarının net görülemediği belirtildi. Ancak Carlos Ghosn'u taşıyan aracın yaklaşık 50 metrelik mesafede, bir jetten diğerine gidişi görüntülerde yer alıyor.

ENSTRÜMAN KUTULARINDAN DOKU ÖRNEĞİ ALINDI
Ghosn'un Japonya'dan kaçırılırken, taşındığı kutuların da fotoğrafları ortaya çıktı. Beyrut'tan alınarak Japonya'ya götürüldüğü öne sürülen enstrüman kutularından, Olay Yeri İnceleme Şube Müdürlüğü ekiplerince biyolojik örnek alındığı belirtildi.

KIRMIZI BÜLTEN ÇIKARILDI

Beyrut'a kaçmasının ardından Japonya tarafından hakkında ‘kırmızı bülten’ çıkarılan Carlos Ghosn'un yakalama kararının 6 Ocak'ta Türk makamlarına ulaştığı öğrenildi. Soruşturma kapsamında gözaltına alınan yedi şüpheliden iki yer hizmetleri çalışanı serbest bırakılmış; pilotlar, Serhat K., Noyan P., Bilge B., Bahri S. ve jetlerin kiralandığı firmanın yetkililerinden Okan K. tutuklanmıştı.

Kaçırılan CEO'yla ilgili yeni detay! 40 metreyi arabayla gitmiş İlginizi Çekebilir Kaçırılan CEO'yla ilgili yeni detay! 40 metreyi arabayla gitmiş