Hangi illere sokağa çıkma yasağı geldi? İşte sokağa çıkma yasağı olan iller…

İçişleri Bakanlığı, uzun süredir tartışılan sokağa çıkma yasağını 30 büyükşehir ve riskli görülen Zonguldak'ı kapsayan şekilde ilan edildi. Bakanlık'tan yapılan açıklamaya göre Pazar gecesi 24:00'da bitecek olan sokağa çıkma yasağı içerisinde İstanbul, Ankara ve İzmir de yer alıyor. Peki sokağa çıkma yasağı ilan edilen iller hangisi?

Hangi illere sokağa çıkma yasağı geldi? İşte sokağa çıkma yasağı olan iller…

İçişleri Bakanlığı tarafından alınan karara göre 31 ilde sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Corona virüsle mücadele kapsamında alınan yeni önlemlere göre 30 büyükşehirin yanı sıra Zonguldak’ta, il sınırları içerisinde sokağa çıkma yasağı getirildi. Peki hangi illerde sokağa çıkma yasağı var?

HANGİ İLLERDE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI İLAN EDİLDİ?

İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “10.04.2020 tarihi saat 24:00 ile 12.04.2020 tarihi saat 24:00 arasında Büyükşehir statüsündeki 30 ilimiz (Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon, Van) ile Zonguldak il sınırları içinde bulunan tüm vatandaşlarımızın sokağa çıkmaları yasaklanmıştır” ifadelerine yer verildi.

DÜNYADA SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI İLAN EDİLEN YERLER

İtalya'da sokağa çıkma yasağı kararı alındı ve ülke karantinaya alındı. Ayrıca Fransa, Belçika'da, İspanya'da, Sırbistan'da, Tunus'ta, Irak'ta ve ABD'de kısmi sokağa çıkma yasakları ilan edildi.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle daha önce olağanüstü hal (OHAL) ilan edilen ülkede yarından itibaren saat 20.00'den 05.00'e kadar sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini açıkladı.

Sri Lanka hükümeti yeni koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle 2,5 günlük sokağa çıkma yasağı ilan edilmişti.

31 İLDE ARAÇ GİRİŞ ÇIKIŞI YASAKLANMIŞTI

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu 4 Nisan 2020 tarihinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın corona virüsü salgınına karşı açıkladığı son kısıtlamalara ilişkin 81 il valiliğine genelge göndermişti. Buna göre Büyükşehir statüsündeki 30 il ile Zonguldak ili için kara, hava ve deniz yolu ile (toplu ulaşım aracı, özel araç ve yaya vb.) yapılacak tüm giriş/çıkışlar 03 Nisan 2020 Cuma günü saat 24.00'den itibaren 15 günlük bir süre ile durdurulmuştu.