İBB Başkanı İmamoğlu pandemi toplantısına çağrılmadı! CHP’den sert tepki

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında İstanbul'da yapılan pandemi toplantısına İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu çağrılmadı. CHP'den yapılan açıklamada "İstanbul’da vaka sayısının Türkiye genelinin %40’ına ulaştığı resmen açıklanırken, alınacak tedbirle ilgili yapılan toplantıya İBB Belediye Başkanımız Ekrem İmamoğlu’nun çağrılmaması skandaldır" denildi.

İBB Başkanı İmamoğlu pandemi toplantısına çağrılmadı! CHP’den sert tepki

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca; İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İl Emniyet Müdürü Zafer Aktaş, bakan yardımcıları, İl Sağlık Müdürü, saha koordinatörleri ve başhekimlerle birlikte salgının İstanbul’daki seyrini görüştüklerini duyurmuştu.

Bakan Koca, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda devam eden artışa karşı alınacak tedbirlerin kararlaştırıldığını açıklamıştı.

“SKANDALDIR”

Pandemi toplantısına İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun çağrılmaması tepki çekti.

CHP’den yapılan açıklamada şöyle denildi:

* İstanbul'da vaka sayısının Türkiye genelinin %40'ına ulaştığı resmen açıklanırken, alınacak tedbirle ilgili yapılan toplantıya İBB Belediye Başkanımız Ekrem İmamoğlu'nun çağırılmaması skandaldır.

* Ülkeyi yönetemedikleri gibi herhangi bir krizi de yönetemediklerinin ispatıdır.

* Saray iktidarı, İstanbul’da yaşadığı seçim hezimetinin intikamını İstanbullular’dan alamaz. Halkımızın sağlığından daha önemli bir şey yoktur…

* Kibirli saray yöneticileri ve bu yanlışla adını kirleten Dr. Fahrettin Koca sağlığı siyasallaştırma yanlışından derhal dönmelidir.

“AKP MKYK TOPLANTISI YAPMIYORSUNUZ”

Toplantıya İmamoğlu’nun katılmadığına dikkat çeken CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, “İstanbul’da salgının seyrine dair yapılan toplantıda halkın oylarıyla seçilmiş, pandemide 3-5 maskeyi dağıtamayan iktidara rağmen harikalar yaratan Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu neden yok? Anlaşılan o ki Covid-19 ile birlikte hazım sorunuyla mücadele de gerekiyor” ifadelerine yer verdi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel, “Saha koordinatörleri bile orada ama İstanbul'un seçilmiş belediye başkanı Ekrem İmamoğlu yok! AKP MKYK toplantısı yapmıyorsunuz, İstanbul ile ilgili kararlarda belediye başkanı muhataptır!” dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Zeynel Emre, “Yok sayınca yok olmayacak ya Şehrin Belediye Başkanı. Şu kompleksi atın artık üstünüzden! insanların sağlığı söz konusu, burada bile siyasi hırsınız aklınızın önünde… İstanbul da salgınla mücadele edilecek ama Ekrem İmamoğlu yok sayılarak… biraz akıl, biraz vicdan..” ifadeleriyle tepksini dile getirdi.

CHP İstanbul Milletvekili Ünal Çeviköz, “65 yaş üstü 8 milyon insanın yaşadığı ülkeye sadece 1 milyon 350 bin doz grip aşısı getirebilen bir iktidar, 16 milyonluk İstanbul'un Belediye Başkanını böyle bir toplantıya dahil etmemekle salgının İstanbul'daki seyrini masaya yatırıp seyrediyor herhalde…ne tedbiri?” sözleriyle tepkisini ifade etti.

CHP İstanbul Milletvekili Gökan Zeybek de “Salgının İstanbul’daki seyrini İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu olmadan mı masaya yatırdınız Sayın Bakan Dr. Fahrettin Koca?Atanmış Bakanlar olarak ne zaman kibrinizi ve kininizi bir kenara bırakıp Halk’a hizmet odağında hareket edeceksiniz?” diye sordu.

“SÜRECE SİYASET KARIŞTIRMAYIN DİYEN BAKAN”

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç ise “İBB Başkanımız Ekrem İmamoğlu toplantıyı bu tweetten öğrendi. İstanbul’u ilgilendiren bir toplantıya belediye başkanı neden çağrılmıyor?” ifadelerini kullandı.

CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşçıer, “Atanmış Bakan var, atanmış Vali var, atanmış Emniyet Müdürü var, atanmış Bakan Yardımcısı var, atanmış İl Sağlık Müdürü var, ama 16 milyonluk İstanbul’un seçilmiş Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğluyok. Sürece siyaset karıştırmayın diyen bakana bakın siz!” dedi.

Bakan Koca: İstanbul'daki vaka sayısı Türkiye genelinin yüzde 40'ına ulaştı İlginizi Çekebilir Bakan Koca: İstanbul'daki vaka sayısı Türkiye genelinin yüzde 40'ına ulaştı İmamoğlu: Bekir Coşkun'un adını yaşatacağız İlginizi Çekebilir İmamoğlu: Bekir Coşkun'un adını yaşatacağız
AKP Ankara Bekir Coşkun CHP Corona Ekrem İmamoğlu Emniyet Emniyet Müdürü Engin Özkoç İBB istanbul İstanbul Büyükşehir Belediyesi Muharrem Erkek Onursal Adıgüzel Sağlık Sağlık Bakanı seçim sosyal medya Türkiye Zeynel Emre