İSMEK soruşturmasında yeni gelişme!

İSMEK soruşturmasında görevinden istifa eden İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Genel Sekreter Yardımcısı Yeşim Meltem Şişli ifade verdi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hakkında soruşturma kapsamında ifade veren Şişli, daha sonra adliyeden ayrıldı.

Göreve başladıktan sonra 658 toplantı yaptığını ifade eden Şişli, olaya konu toplantının da diğerleri gibi idarenin verimliliği, işleyişi, bütünlüğü, yerindeliği gibi hususları ele alındığını belirterek “Toplantıda 20
İSMEK Bölge sorumlusu, Hayat Boyu öğrenme müüdürü Ali Koca, ve toplantı tutamağını düzenleyen raportör Osman Çağrı Akgül vardı. Arzu edilirse kendisi dinlenebilir” ifadesinde bulundu.

“BÖYLE BİR SÖZ SARF ETMEDİM”

Toplantının, İSMEK binalarının fiziki durumu ile ilgili bilgi almak, önerileri dinlemek ve değerlendirmede bulunmak için yapıldığını belirten Şişli, “Toplantının hiçbir aşamasında Ali Bey’e, ‘evde kadın, burada kadınlarla çalışıyorsunuz. Ne kadar şanslı adamsınız’ şeklinde bir söz sarf etmedim. Bölge sorumlularına diksiyonlarının kötü olduğunu, kapasitelerinin iyi olmadığını, yönetici vasfına haiz olmadıklarına dair bir şey söylemedim” diye konuştu.

“TOPLANTI SONRASI HİÇBİRİYLE GÖRÜŞMEDİM”

Şişli, “Bekar olan İSMEK Bölge sorumlularının belediyede itfaiye personeli ile buluşturup, tanıştırıp, kaynaştırılması şeklinde bir ifadem olmadı. Kesinlikle sözleşme ve davranışlarımla tahkir edici bir eylemde bulunmadım. Toplantı sonrası İSMEK Bölge sorumlularının hiçbirisiyle görüşmedim” dedi.

“GELENEK GÖRENEKLERİNE BAĞLI BİR İNSANIM”

Daha önce de yöneticilik yaptığını aktaran ve görev yaptığı yerlerde de başörtülü personeller ile çalıştığını anlatan Yeşim Meltem Şişli, “Hiç kimseyle din, dil, ırk, inanç, giyim, kuşam gibi hususlarda tartışmadım ve kimseyi de tartıştırmadım. Ben gelenek ve göreneklere bağlı yaşayan bir insanım. Ben toplantıdan 5-6 ay sonra basında böyle haberler çıkınca yönetime dilekçe vererek teftiş incelemesi talep ettim. Yani kendi kendimi ihbar ettim. Böyle bir şey yapmış olsaydım müfettiş istemezdim” ifadelerini kullandı.

“ÖPÜŞEREK AYRILDIK”

“Ben gerçekten masumum” diyen Şişli, “Yönetimdeki arkadaşlarla öpüşerek ayrıldık. Buna ilişkin toplantı odasının çıkışını gösteren kamera görüntüler mevcut” diye konuştu.

“KURSİYERLERDEN 400 TL ALMIŞLAR”

Şikayetçi kişilerin belediyeye bağlı İSPER bünyesinde görev yaptığını ifade eden Şişli, kursiyerlerden para alındığına dair CİMER’e şikayet yapıldığını, yapılan incelemede kursiyerlerden ücret talep eden kişilerin iş akdinin fesih edildiğini söyledi. Şişli, “İlgili okul müdürüyle ön inceleme yapılmış, konu konuşulduğunda kursiyerlerden alınan 400 TL’nin önemli olmadığını söylemiş ve bunu yönetimin de bildiğini belirtmiş. Bunun üzerine 20 bölge sorumlusu ve kursiyerlerden ücret talep eden müdürün iş akdi fesih edildi” dedi.

“İŞ AKDİ FESH EDİLENLER SUÇ DUYURUSUNDA BULUNMUŞ”

Şişli şöyle devam etti: “Olayın gerçekleştiği tarihten 6 ay sonra yolsuzluk olarak özetleyebileceğimiz işlemler nedeniyle iş akitleri fesih edilen kişiler aynı anda suç duyurusu yapmış olmalarına dikkat çekmek istiyorum.”

NE OLMUŞTU?

İBB'nin Genel Sekreter Yardımcısı Yeşim Meltem Şişli‘nin İSMEK yöneticisi kadınlara yönelik “Bu yaz sıcağında başörtüsünü nasıl takabiliyorsunuz? Zor olmuyor mu öyle kapalı olmak. Ayrıca birçoğunuz da bekârsınız. İsterseniz sizi bu akşam itfaiyecilerle bir araya getirelim tanışırsınız” dediği iddia edilmişti.

Bunun üzerine İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İSMEK yöneticisi kadınlara hakarette bulunduğu öne sürülen Yeşim Meltem Şişli hakkında inceleme başlatıldığını açıklamıştı. Yeşim Meltem Şişli hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlatmış, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı da beş müfettiş görevlendirmişti.

İBB Genel Sekreter Yardımcısı Şişli, kendisi hakkında müfettiş incelemesi istedi İlginizi Çekebilir İBB Genel Sekreter Yardımcısı Şişli, kendisi hakkında müfettiş incelemesi istedi