Sözcü Plus Giriş

İstanbul’da büyük operasyon: Mutfak eşyası diye yurt dışına çıkarılacaktı

İstanbul Muratbey Gümrük Sahası'nda yabancı plakalı TIR'da, yurt dışına izin belgesiz çıkarılmak istenen 760 bin adet cerrahi maske, 1 milyon 310 bin adet eldiven ve 8 bin 200 adet koruyucu tulum ele geçirildi. 

Habip ATAM
13:19 -

İstanbul Gümrük Muhafaza Kaçakçık ve İstihbarat Müdürlüğü ekipleri, Muratbey Gümrük Sahası'nda, yabancı uyruklu bir TIR'ı durdurdu. Risk analiz uzmanlarınca yapılan değerlendirmede, plastik mutfak eşyası taşıyan TIR, şüpheli olarak değerlendirilerek  X-Ray'dan geçirildi.

MALZEMELERE EL KONULDU

Araştırmada TIR'ın dorsesinde, tıbbi koruyucu malzemeler olduğu anlaşıldı. Sağlık Bakanlığı ön iznine tabi olan malzemelerin, plastik eşya beyanıyla gümrükten geçirilmeye çalışıldığı anlaşıldı. TIR'daki malzemelere el konuldu.

FOTO: DHA

760 BİN MASKE

Görevlilerce yapılan sayımlarda, TIR'da 1 milyon 310 bin eldiven, 760 bin cerrahi maske, 8 bin 200 tıbbi koruyucu tulum olduğu belirlendi. TIR'da ayrıca, yaklaşık 6 bin 500 beyan edilmemiş farklı ürün bulundu.

FOTO: DHA

Yapılan sayımda izinsiz belgesiz, beyan edilmeksizin yasalara aykırı olarak yurt dışına çıkarılmak istenen toplam 760 bin adet cerrahi maske, 1 milyon 310 bin adet eldiven ve 8 bin 200 adet koruyucu tulum tespit edildi.

FOTO: DHA

YASTIK KILIFINDA MASKE

Tıbbi koruyucu ürünleriyle ilgili bir diğer operasyon ise İstanbul Havalimanı Uluslararası Kargo İşleme Merkezi'nde gerçekleştirildi. Gümrük Muhafaza ekiplerince yapılan bir çalışmalarda ise yasa dışı yollarla çeşitli Avrupa ülkelerine gönderilmek üzere kargoya verilmiş vakumlu yastık kılıfları içerisine gizlenmiş vaziyette 87 bin 500 adet tek kullanımlık ve filtreli maske ele geçirildi.

3 BUÇUK MİLYON LİRA

Bunun üzerin güvenlik güçleri çalışmalarını genişletti. Yastık kılıfları arasında maske göndermeye çalışan firmaya ait depoda arama yapıldı. Aramalarda, tek kullanımlık, filtreli ve nano bez olmak üzere toplam 446 bin 670 adet maske daha ele geçirildi.

İstanbul Valiliği’nden yapılan açıklamada, piyasa değerinin 3 milyon 500 bin lira olan  534 bin 70 maskeye el konulduğu belirtilirken, olayla ilgili iki şüpheli şahıs gözaltına alındığı açıklandı.

Son güncelleme: 15:44 02.05.2020
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more