Sözcü Plus Giriş

İtalya nerede? İtalya’nın nüfusu ve Türkiye’ye olan uzaklığı…

İtalya corona virüsünden en çok etkilenen ülkeler sıralamasında zirveye yükselmeye çok yakın. Corona virüsünden en çok etkilenen İtalya’nın kuzeyde Alpler bölgesinde Fransa, İsviçre, Avusturya ve Slovenya’yla kara sınırı vardır. Bağımsız iki Avrupa ülkesi olan Vatikan ve San Marino da İtalya’nın yarımadadaki toprakları içine sıkışmış enklav (bir başka ülkeyle tümüyle kuşatılmış) ülkelerdir. Peki italya’nın nüfusu kaç?

20:34 -
İtalya nerede? İtalya’nın nüfusu ve Türkiye’ye olan uzaklığı…

İtalya Cumhuriyeti, Güney Avrupa’da, büyük ölçüde İtalya Yarımadası üzerinde yer almakta olan bir Akdeniz ülkesidir. Corona virüsünün en çok etkilediği ülkelerden olan İtalya’nın nüfusu ve Türkiye’ye olan uzaklığı merak ediliyor. İşte İtalya hakkında detaylar…

İTALYA TÜRKİYE'YE NE KADAR MESAFEDE?

İtalya ile Türkiye arasında 2491 Km mesafe bulunmaktadır. İtalya'ya karayolundan gitmek isteyen bir araç durmaksızın 1 gün 8 saat sürede İtalya'ya ulaşabilir.

İTALYA'NIN NÜFUSU KAÇ?

2008 yılının sonunda, İtalya'nın toplam nüfusu 60 milyonu aştı. Bu sayılar ışığında, İtalya günümüzde Avrupa Birliği içinde Almanya, Fransa ve Birleşik Krallık'tan sonra dördüncü, dünya genelindeyse yirmi üçüncü en kalabalık ülkedir. İtalya'da kilometrekareye düşen kişi sayısı 199.2'dir ve bu yoğunluk da İtalya'yı Avrupa Birliği içinde en yoğun nüfuslu beşinci ülke yapar. Ülkenin en yoğun nüfuslu bölgesi Kuzey İtalya'dır ve ülkenin yüzölçümünün yaklaşık üçte birini oluşturan bu bölge, ülkenin toplam nüfusunun ise neredeyse yarısını barındırmaktadır.

İkinci Dünya Savaşı'nın sonrasında İtalya, uzun süreli bir ekonomik yükseliş sürecine girmiş ve bu dönemde ülkenin kırsal kesimlerinden büyük kentlere göç patlaması yaşanmıştır. Bunun yanı sıra ülke göç ile nüfus yitiren bir ülke olmaktan çıkmış, göçmen kabul eder hâle gelmiştir. Bu ekonomik canlılık ve atılım süreci 1970'lere dek sürmüştür. Buna karşın, son yirmi yılda İtalya'nın aldığı yoğun dış göç sayesinde İtalya 2000'li yıllarda yeni doğum oranlarında gözle görülür bir artış yaşamaktadır. Bu artış özellikle uzun süredir düşük oranlarda seyreden kuzey bölgelerinin nüfuslarında görülmektedir.

Kadın başına düşen çocuk sayısı da gerek göçmen annelerin, gerekse İtalyan kadınlarının dünya getirdikleri çocuklarla geçen yıllara oranla artış göstermiştir. 2005 yılında kadın başına düşen çocuk sayısı 1,32 iken, 2008 yılında bu sayı 1,41'e kadar çıkmıştır.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more