Kars’ta PKK-KCK operasyonu! HDP’li yöneticiler de gözaltında

PKK/KCK terör örgütüne yönelik Kars merkezli operasyon düzenlendi. Kars'ta HDP'li belediye yöneticilerinin de arasında olduğu 19 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında Kars Belediyesi Eş Başkanı Şevin Alaca da var. HDP’li Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen, Kobani eylemleri soruşturması kapsamında bir hafta önce gözaltına alınmıştı.

Kars’ta PKK/KCK terör örgütüne yönelik düzenlenen operasyonda aralarında HDP’li belediye yöneticilerinin de olduğu 19 kişi gözaltına alındı.

Gözaltına alınanlar arasında Kars Belediyesi Eş Başkanı Şevin Alaca, Belediye Başkan Yardımcısı Muazzez Çağrıtekinci, HDP İl Başkanı Cengiz Anlı‘nın da bulunduğu öğrenildi.

Soruşturma kapsamında gözaltına alınan şüphelilerin, 2014-2015’te, Kağızman ilçesi Çemçe-Madur bölgesi kırsal alanında PKK terör örgütü tarafından kurulan sözde barış ve canlı kalkan çadırında yer aldıkları, söz konusu bölgedeki örgüt mensuplarına yaşamsal malzeme temin ettikleri, teröristlerin ‘sözde şehitliği’ için düzenlenen açılışa katıldıkları belirlendi.

(FOTO: İHA)

Şüphelilerin ayrıca PKK terör örgütünün Avrupa yapılanması KCDK-E’ye bağlı şekilde Avrupa ülkelerinde faaliyet yürüten illegal dernek adına toplanan paraları örgütle irtibatlı kişilere dağıttıkları, PKK terör örgütünün kadın yapılanması toplantılarına katıldıkları ve burada aldıkları örgütsel talimatları uyguladıkları, PKK/KCK terör örgütü güdümünde yayın yapan haber sitelerine konuşarak örgüt propagandası yaptıkları tespit edildi.

HDP'li Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen, Kobani eylemleri soruşturması kapsamında bir hafta önce gözaltına alınmıştı. Bilgen, dün yaptığı açıklamada “Keyfi gözaltılarla bir şehrin iradesi ile oynanmasına izin vermem. İster tutuklayın, ister serbest bırakın, gözaltı sürem bitene kadar kayyum atanmamış olursa belediye başkanlığı görevimden istifa edeceğim” ifadelerini kullanmıştı. (DHA)

Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen istifa edeceğini duyurdu İlginizi Çekebilir Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen istifa edeceğini duyurdu Kobani olayları operasyonu... Çok sayıda gözaltı kararı var! İlginizi Çekebilir Kobani olayları operasyonu... Çok sayıda gözaltı kararı var!