Sözcü Plus Giriş

Korkutan corona virüsü mezarlığı manzarası

Bursa’da corona virüste yaşanan ikinci dalgayla birlikte ölüm sayısı arttı. Ekiplerin, mezarlıklardaki çalışmaları dikkat çekti. Görüntülerin medyada yer almasının ardından AKP’li Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş'tan açıklama geldi.

Güncellenme: 21:10, 28/11/2020

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, son 3 ayda Bursa'da vaka sayısındaki artışa dikkat çekerek, tedbirlere daha dikkatli uyulmasını istedi. Vaka artışına bağlı olarak kentte bulunan pandemi hastanelerindeki yoğun bakım doluluk oranı da yüzde 76'ya ulaştı.

FOTO: DHA

E-devlet üzerinden Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin günlük olarak raporladığı kentteki günlük toplam ölüm sayıları 19-27 Ağustos tarihleri arasında günde ortalama 44 olurken, 19-27 Kasım tarihleri arasında günde ortalama 105 oldu.

FOTO: DHA

Ölüm sayısındaki artış üzerine belediye ekiplerinin mezarlıklardaki çalışmaları dikkat çekti. Belediye ekiplerince Hamitler Kent Mezarlığı'nda yürütülen çalışmalar dronla havadan görüntülendi.

FOTO: DHA

‘PERDEMİ AÇMAYA KORKAR OLDUM’

Evinin penceresinden mezarlık görülen Gülseren Deliktaş, “Perdeyi açmaya korkar oldum. Bütün insanların bu manzarayı görüp, ibret almasını isterim. Neden insanlar hala kendi önlemlerini almıyor? Tedbirlere uymayanlar özellikle sağlık çalışanlarının vebalini nasıl üstlenebiliyorlar? Mezarlıktaki bu manzarayı görenlerin, biraz olsun korkup evlerinde durmalarını ve daha tedbirli olmalarını umuyorum. Buraya gelen cenaze araçlarını sayamaz oldum. Gece saat 23.00'lara kadar mezar kazılıyor. İnsanların feryatlarını duyuyorum, ağlama seslerini duyuyorum ve ağlamaya başlıyorum. Gerçekten çok zor. Bunları söylerken bile titriyorum, içimden ağlamak geliyor” dedi.

FOTO: DHA

BELEDİYE BAŞKANINDAN AÇIKLAMA GELDİ

Görüntülerin medyada yer almasının ardından AKP'li Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’tan açıklama geldi.

“OLAĞAN DÖNEME GÖRE BİR MİKTAR ARTIŞ GÖSTERDİ”

Aktaş, “Corona virüs nedeniyle günlük cenaze sayısı olağan döneme göre bir miktar artış gösterse de cenaze defin işlemleri olağan ve dini vecibeler eksiksiz olarak yerine getirilerek devam etmektedir. Şehrimizle ilgili olumsuz algı oluşturma çabası dışında başka hiçbir amaç taşımayan bu asılsız haberlere kesinlikle itibar etmeyiniz” ifadelerini kullandı.

“2 PARSEL BİR GÜNDE DOLUYOR” DENİLDİ

Hamitler Kent Mezarlığı’nda çekilen görüntülerde 2 parselin bir günde definlerle doldurulduğu iddia edilerek cenaze sayısındaki yoğunluğa dikkat çekilmişti.

SAĞLIK BAKANI KOCA, UYARMIŞTI

Bursa'da vaka sayısındaki artışa dikkat çeken Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, çarşamba günü yaptığı konuşmasında, “Bursa, İstanbul, Kocaeli, İzmir üçüncü zirveyi yaşıyor. Bursa, Ankara, Kocaeli, Gaziantep’te hasta yoğunluğunu yönetebilmek için sağlık kuruluşlarımız çaba harcıyor” ifadelerini kullanmıştı. (DHA)

İlginizi ÇekebilirTürkiye'de en çok vaka ve ölümün yaşandığı İstanbul'da corona definleri görüntülendiTürkiye'de en çok vaka ve ölümün yaşandığı İstanbul'da corona definleri görüntülendi
Yayınlanma Tarihi:16:12,