KYK burs başvurusu başladı mı? Burstan kimler yararlanabilir?

Yükseköğretim programlarına girmeye hak kazanan hazırlık, birinci sınıf öğrencileri ile ara sınıf öğrencilerinin yararlanacağı KYK burs başvuruları için heyecanlı bekleyiş devam ediyor. Her yıl ağustos ayı itibarıyla alınan KYK burs başvuruları, bu sene pandemi nedeniyle aksadı. YÖK'ün yaptığı açıklamaya göre; KYK burs başvurularının kısa bir süre sonra başlaması bekleniyor.

KYK burs başvurusu başladı mı? Burstan kimler yararlanabilir?

Gençlik ve Spor Bakanlığı, KYK yurt ve burs başvurularının YÖK'ün açıklayacağı akademik takvime göre yapılacağını açıkladı. YÖK'ten üniversitelere gönderilen yazıda ise okulların Ekim ayından itibaren planlama yapılacağı belirtildi.

KYK YURT VE BURS BAŞVURU EKRANI

KYK BURS BAŞVURULARI NE ZAMAN YAPILACAK?

KYK yurt ve burs başvuruları geçen sene 19 Ağustos’ta başlayıp 26 Ağustos'ta son bulmuştu. Yükseköğretim Kurumu da geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, üniversite yönetimlerinin yeni dönem için 1 Ekim’den sonra planlama yapmasını söylemişti.

KYK burs başvuruları bu tarihe göre planlanarak açıklanacak. Başvurular e-Devlet üzerinden yapılacak.

Foto: shutterstock / KYK burs başvurularının kısa bir süre sonra başlaması bekleniyor

KYK YURT VE BURS BAŞVURU SORGULAMA EKRANI

KİMLER KYK BURS BAŞVURUSUNDA BULUNABİLİR?

– Yükseköğretim Kurumları Sınavına girerek ilk defa bir yükseköğretim programına girmeye hak kazanan hazırlık, birinci sınıf öğrencileri ile ara sınıf öğrencilerinin yurt başvuruları; Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından sınav sonuçları açıklandıktan sonra e-Devlet portalı üzerinden yapılmaktadır. Normal öğrenim süresinde öğrenimlerini tamamlayamayan öğrencilere bir öğretim yılı daha yurtlarda barınma imkânı sağlanır, bu öğrenciler ara sınıf öğrencileri ile birlikte başvuru yapacaklardır.

– ÖSYM tarafından ek kontenjanla bir yükseköğretim programına yerleştirilen öğrenciler,

– Özel yetenek sınavı ile yükseköğretim kurumlarına giren öğrenciler, lisansüstü öğrencileri, yatay ve dikey geçiş yapan öğrenciler,

– Başvurularını Genel Müdürlükçe belirlenecek süre içinde e-Devlet portalı üzerinden yapacaklardır.

– Değerlendirme sonuçlarını e-Devlet üzerinden sorgulayabilirsiniz.

KYK'dan kredi alanlar VGM bursuna başvurabilir mi? İlginizi Çekebilir KYK'dan kredi alanlar VGM bursuna başvurabilir mi?