Sedat Tellaloğlu kimdir? Prof. Dr. Sedat Tellaloğlu kaç yaşındaydı?

Sedat Tellaloğlu, 27 Mart 1935 yılında Kıbrıs'ta doğdu. Türk ve Avrupa Üroloji camiasında özel bir yere sahip olan Prof. Dr. Sedat Tellaloğlu corona virüs nedeniyle hayatını kaybetti. Peki Sedat Tellaloğlu kimdir, kaç yaşındaydı?

Sedat Tellaloğlu kimdir? Prof. Dr. Sedat Tellaloğlu kaç yaşındaydı?

1982-2000 yılları arasında Türk Üroloji Derneğine başkanlık yapan Prof. Dr. Sedat Tellaloğlu corona virüsü (Covid-19) nedeniyle 85 yaşında hayatını kaybetti. İşte Sedat Tellaloğlu’nun hayatı…

SEDAT TELLALOĞLU KİMDİR?

Türk ve Avrupa Üroloji camiasında saygın bir yere sahip olan Prof. Dr. Sedat Tellaloğlu 27 Mart 1935 yılında Kıbrıs’ta doğdu.

İlk, orta ve lise eğitimini Kıbrıs’ta tamamladıktan sonra Türkiye’ye gelerek burada tıp öğretimini tamalayan Tellaoğlu, bir süre İngiltere’de görev aldıktan sonra üroloji ihtisasına 1966 yılında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Üroloji Bölümünde başladı.

İLK BÖBREK NAKLİNDE PAY SAHİBİ

Türkiye'de ilk kez gerçekleştirilen prostat biopsisi, Tellaoğlu'nun uzmanlık tezi olurken, uzmanlığında İstanbul Tıp Fakültesi (Çapa) Üroloji Bölümünü kuran üç hocanın en genci olarak Türk tıp tarihinde müstesna bir yer edindi.

Tellaoğlu, 1983 yılında İstanbul’da ilk böbrek naklini gerçekleştiren ekibe başkanlık etmiş ve böbrek naklinin kurulmasında önemli adımlarda öncü olmanın yanında, Türkiye'de Androloji ve Pediatrik üroloji bilim dallarının kurulmasında da önemli rolleri oldu.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Avrupa Bilim Corona İngiltere istanbul Kimdir prostat Türkiye
Loading...