Sözcü Plus Giriş

Giresun’da felaketin boyutu gün ağarınca ortaya çıktı

Doğu Karadeniz Bölgesi’ni vuran sağanak Giresun’da felakete dönüştü. 4 kişinin hayatını kaybettiği ve 11 kişinin kaybolduğu felaketin boyutu gün ağarınca ortaya çıktı. Dün gece taşan Aksu Deresi, Dereli ilçesinin cadde ve sokaklarını adeta nehre çevirirken, selden geriye bu sabah çamur yığınları kaldı. 5 jandarma görevlisi ile bir iş makinesi operatörü olmak üzere 6 kişinin sulara kapıldığı alan da havadan görüntülendi.

Güncellenme: 12:44, 03/09/2020

Giresun’da en az 4 kişinin hayatını kaybettiği sel felaketinin boyutu gün ağarınca ortaya çıktı. Kayıp 11 kişiyi arama çalışmaları sürüyor.

Giresun'u etkisi altına alan sağanak şehrin birçok yerinde su baskınlarına ve tahribata yol açtı.

15.00’DE BAŞLADI

Dereli ilçesinde dün saat 15.00 sıralarında başlayan şiddetli yağış, akşam saatlerinde dere taşkınlarına ve su baskınlarına neden oldu.

(FOTO: İHA)

İlçe merkezi yakınlarından geçen Aksu Deresi’nin taşmasıyla cadde ve sokaklar adeta nehre döndü.

Taşkının şiddetinin artması nedeniyle yol kenarlarında park halindeki araçlar sele kapıldı. İş yerlerinde yaklaşık 2 metreye kadar su baskınları yaşandı.

Gece boyunca selin etkili olduğu ilçede gün ağarınca selin geriye bıraktığı moloz, taş, odun ve sürüklediği araçlar ile balçık kaldı.

(FOTO: DHA)

Milyonlarca lira zararın olduğu ilçe adeta balçık tarlasına döndü.

O ANLARI ANLATTILAR

Dereli ilçesi sakinleri dün akşam meydana gelen selde yaşadıkları o korku dolu anları gözyaşları ile anlattılar.

Yurdeşen Bayrak isimli ilçe sakini kadın yaşanan selde 2 derenin arasında kaldıklarını belirterek şunları söyledi:

* Hem çarşı tarafı hemde dere tarafı taştı. Çok korktuk. Helikopter ile bizi kurtarın diye bağırdık. Sabaha kadar bizi kurtarın diye bağırdık. Evimizin merdivenleri suyla doldu. O şekilde bekledik geçsin diye. Arabamız gitti.

(FOTO: DHA)

Eşim de arabanın içinde gidiyordu zor kurtardık. Yağmur birden bastırdı. Evim birinci kattaydı kütükler pencereyi kıracak diye korktuk. Eşimin arkadaşı kayboldu.

* Mağazaya sığınmış su gelince pencereyi patlatarak onu da almış götürmüş. Dükkanın demirlerine sarılmış bir çocuk gördüm. Ama sonra o çocuğu göremedim. Herhalde o çocukta gitti.

ARAÇLAR DEREYE DÖKÜLDÜ

Mustafa Vıcıl  ışıkları yanan arabaların sürüklendiğini belirterek şöyle konuştu:

* Su yukarıdan yavaş yavaş akmaya başladı. Taksi durakları daha sonra araçlar sürüklenmeye başladı.

* Bazı araçlar dereye döküldü. Bazı arabaların ışığı yanıyordu inşallah içinde insan yoktur.

* Bütün dükkanları su kapladı. Dükkanlar su ve balçıkla doldu. Malzemeler gitti. Rabbim beterinden korusun

(FOTO: İHA)

DÜKKANIM GİTTİ

Ahmet Aslım ise “Dün akşam saat 6’dan sonra yağan yağmur sonrası ilçe bu hale geldi. Dükkanım gitti maalesef. Her şey gitti hiçbir şey kalmadı. Dükkanların yarısına kadar su çıktı” ifadelerini kullandı.

5 JANDARMA KAYIP

Tirebolu-Doğankent karayolunda menfezin çökmesi sonucu içinde bulundukları araçla dereye düşerek kaybolan 5 jandarma görevlisi ile bir iş makinesi operatörü olmak üzere 6 kişinin sulara kapıldığı alan da havadan görüntülendi.

(FOTO: İHA)

Yoldaki kopmanın boyutu gün ağarınca ortaya çıktı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 5 jandarmanın sulara kapıldığı yerdeki arama çalışmalarını gece yerinde inceledi.

(FOTO: İHA)

Bakan Soylu “Maalesef Tirebolu-Doğankent yolu üzerinde Doğankent'e giderken bir jandarma aracımız içinde 5 jandarmamızın bulunduğu araç yolun 12. km'sinde bir menfezde maalesef suların içine gömülü kaldı” ifadelerini kullanmıştı. (İHA-DHA)

Yayınlanma Tarihi:09:07,