Sözcü Plus Giriş

Kandilli’den Elazığ depremi açıklaması

Elazığ depremiyle ilgili son haber Kandilli'den geldi. Kandilli Rasathanesi Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, Elazığ'da meydana gelen depremin sürpriz olmadığını belirterek, "Artçı sarsıntılar 30'un üzerine çıktı ve devam edecek. Bu artçıların birkaç gün, belki bir hafta süreyle devam etmesini bekliyoruz" dedi.

Güncellenme: 10:50, 13/02/2020

Elazığ’ın Sivrice ilçesi merkezli saat 20.55’de 6.8 büyüklüğünden deprem meydana geldi. Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü yaşanan depremle ilgili açıklama yaptı. Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, depremle ilgili şu ifadeleri kullandı:

* Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralı vatandaşlarımıza acil şifalar diliyoruz. Depremi önce 6.8 verdik daha sonra revize ettik; yeni gelen bilgilere göre şekillendirdik. Dünya üzerinde birçok kurumda olan bir durumdur.

* Merkeze yakın yerlerde 7 şiddetinde bir deprem olarak algılanıyor, şiddetli bir depremdir. Tarihsel depremlere baktığımızda bölge ve yakın çevresinde büyüklüğü 6.9’dan 7’ye kadar uzanan depremler var. Bölge oldukça aktif bir bölge, bu fay üzerinde bu tür depremleri görmemiz oldukça normal.

* 30'un üzerinde artçı sarsıntılar meydana geldi. Önümüzdeki bir hafta süreyle bu artçı sarsıntıların devam etmesini beklemek yanlış olmayacaktır. Bu tür depremleri bu bölgede görmemiz oldukça mümkün. Bizim artçı sarsıntılardan kaydettiğimiz en büyüğü 4.8 şiddetinde. Özellikle hasarlı binalara girilmemesini istiyoruz.

* Kuzey Anadolu Fay hattında da sismik açıdan boşluklar var. Buralarda deprem beklemek olası bir durum. Biz ‘olur mu olmaz mı'dan daha çok hazır olmak yönünde çabalamalıyız aksi taktirde tahminden öteye gitmeyecek. O bölgelerde yapı stoğu maalesef çok iyi olmadığı için yaralı ve can kaybı söz konusu olabiliyor. Eğer binalarıyla ilgili bir şüpheleri varsa bu geceyi dışarıda geçirmelerini öneriyoruz.

İlginizi ÇekebilirBakan Dönmez'den Elazığ depremi açıklaması: Yer yer kesintiler söz konusuBakan Dönmez'den Elazığ depremi açıklaması: Yer yer kesintiler söz konusu

“BÖYLE BÜYÜK DEPREM BEKLİYORDUK”

Bölgesel Deprem Merkezi Müdürü Doğan Kalafat, depremle ilgili şöyle konuştu:

* Yaklaşık bir hafta daha artçı depremlerin sürmesini bekliyoruz. En büyüğü 5-6'ya kadar varabilen depremler olabilir. Bu gece artçı sarsıntılar sıklıkla olacaktır. Günler ilerledikçe sayısı ve şiddeti azalacaktır.

* İstatistiksel açıdan zaten böyle büyük bir deprem bekliyorduk. Deprem üreten aktif faylar çok fazla, deprem bilinci yüksek bir toplum haline gelmeliyiz.

“NET BİLGİLERİ PAYLAŞACAĞIZ”

Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Ali Pınar, “Önümüzdeki günlerde uydulardan gelen bilgilerle daha net bilgiler sizlerle paylaşacağız” diyerek bu tür depremlerin bölge açısından normal olduğunu söyledi.

İlginizi ÇekebilirDeprem çantasına hangi malzemeler konmalı? Deprem çantasının içinde neler olmalı?Deprem çantasına hangi malzemeler konmalı? Deprem çantasının içinde neler olmalı?

SOSYAL MEDYADAN PAYLAŞILANLAR KONUSUNDA UYARI

Prof. Dr. Özener, “Herhangi bir şekilde bir fayın diğer fayı tetiklemesi söz konusu değildir. Ülkemizin bir kez daha deprem ülkesi olduğu gerçeği ortaya çıkmıştır. Toplum olarak bu doğa olayına hazırlıklı olmalıyız, bunun önüne maalesef geçemeyiz. Olabildiğince hazırlıklı olmalıyız” diyerek can kaybıyla ilgili resmi sayı açıklama yetkisinin AFAD’da olduğunu belirtti.

Ayrıca Prof. Dr. Özener, devletin resmi makamlarından paylaşılan bilgilerin dikkate alınması gerektiğini ifade etti.

İlginizi ÇekebilirElazığ depremi sonrası Adıyaman'da cami minaresinde yıkılma!Elazığ depremi sonrası Adıyaman'da cami minaresinde yıkılma!İlginizi ÇekebilirElazığ depremi sonrası CHP lideri Kılıçdaroğlu'ndan kritik telefon!Elazığ depremi sonrası CHP lideri Kılıçdaroğlu'ndan kritik telefon!İlginizi ÇekebilirElazığ depremi sonrası uzmanlardan uyarılar: Artçı çok daha büyük olabilirElazığ depremi sonrası uzmanlardan uyarılar: Artçı çok daha büyük olabilirİlginizi ÇekebilirElazığ depremi sonrası Meteoroloji'den kritik uyarıElazığ depremi sonrası Meteoroloji'den kritik uyarıİlginizi ÇekebilirÇevre illerden Elazığ'a gitmek isteyen vatandaşlar trafiği durma noktasına getirdiÇevre illerden Elazığ'a gitmek isteyen vatandaşlar trafiği durma noktasına getirdiİlginizi ÇekebilirElazığ depremi canlı yayında yakaladı!Elazığ depremi canlı yayında yakaladı!
Yayınlanma Tarihi:23:22,