Sosyal medya yasası yürürlüğe girdi

Muhalefetin 'sansür' olarak nitelendirdiği ve tartışmalara neden olan sosyal medya yasası Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Sosyal medya yasası yürürlüğe girdi

AKP ve MHP oylarıyla TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen 9 maddelik sosyal medya düzenlemesi Resmi Gazete’de yayımlanan yürürlüğe girdi.

Tartışmalara ve tepkilere neden olan ancak kabul edilen sosyal medya düzenlemesine göre; Türkiye’den günlük erişimi 1 milyondan fazla olan yurt dışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcı (Twitter, Facebook, Instagram, WhatsApp) en az 1 kişiyi Türkiye’de temsilci olarak belirleyecek.

Temsilci belirlemeyen ağ sağlayıcılara kademeli olarak para cezası verilecek. 6 aylık raporu Türkçe hazırlayarak BTK’ya bildirecek. İlk rapor için Ocak 2021 olan tarih Haziran 2021’e uzatıldı.

PARA CEZASI VERİLECEK

Yer sağlayıcılık bildiriminde bulunmayan veya yükümlülüklerini yerine getirmeyenler hakkında para ve reklam yasağı verilecek. 10 bin liradan 100 bin liraya kadar verilebilen idari para cezası, 100 bin liradan 1 milyon liraya kadar artırılacak.

Sosyal medya düzenlemesi Meclis'te kabul edildi İlginizi Çekebilir Sosyal medya düzenlemesi Meclis'te kabul edildi Muhalefet partilerinden sosyal medya düzenlemesine tepki İlginizi Çekebilir Muhalefet partilerinden sosyal medya düzenlemesine tepki