Sözcü Plus Giriş

Anevrizma belirtileri nelerdir? Anevrizma nedenleri ve tedavisi…

Anevrizmalar çeşitli arterleri etkiler. En önemli anevrizmalar beyni ve kalbi besleyen arterleri etkiler. Genellikle semptom göstermezler. Sigara içenler ve yüksek tansiyonu olanlar önemli risk grubu içinde yer alır. Peki, anevrizma nedir, belirtileri nelerdir? Anevrizma nedenleri ve tedavisi hakkında merak edilenler haberimizde…

Sozcu.com.tr
10:14 -
Anevrizma belirtileri nelerdir? Anevrizma nedenleri ve tedavisi…

Anevrizmalar sıklıkla 35-60 yaş arasındaki insanlarda fakat daha sıklıkla kadınlarda ortaya çıkar. Vücudunuzun herhangi bir yerinde anevrizma görünse de; beyin, aort, bacaklar ve dalak en yaygın olanlarıdır. Peki, anevrizma nedir, belirtileri nelerdir? Anevrizma nedenleri ve tedavisi ile ilgili bilinmesi gerekenleri haberimizde sizler için derledik.

ANEVRİZMA NEDİR?

Anevrizma, arter duvarındaki zayıflığın neden olduğu bir arterin balon gibi genişlemesidir. Anevrizmalar çeşitli arterleri etkiler. En önemli anevrizmalar beyni ve kalbi besleyen arterleri etkiler. Aort anevrizması vücudun ana arterini etkiler.

Anevrizmaların çoğu semptom göstermez ve tehlikeli değildir. Ancak, en şiddetli aşamalarında, bazıları parçalanabilir ve hayatı tehdit edici iç kanamaya neden olabilir.

Bir anevrizma gelişimi ve yırtılma riski bireyler arasında değişmektedir. Anevrizmalar sıklıkla 35-60 yaş arasındaki insanlarda fakat daha sıklıkla kadınlarda ortaya çıkmaktadır. Sigara içmek ve yüksek tansiyon anevrizma gelişimi için önemli risk faktörleridir.

Vücudunuzun herhangi bir yerinde anevrizma görünse de, en yaygın olanları şunlardır:

– Beyin
– Aort
– Bacaklar
– Dalak

ANEVRİZMA NEDENLERİ

Anevrizmanın kesin nedeni belirsiz olmasına rağmen, duruma bazı faktörler katkıda bulunur.

Örneğin, arterlerdeki hasarlı doku bir rol oynayabilir. Arterler, yağ birikintileri gibi tıkanmalardan zarar görebilir. Bu birikintiler, kanı yağ birikiminin ötesine itmek için kalbin gereğinden fazla pompalanmasını tetikleyebilir. Bu stres artan basınç nedeniyle arterlere zarar verebilir.

Anevrizmanın bilinen diğer nedenleri ise şunlardır:

– Yüksek tansiyondan kaynaklanan ani beyin basıncı,
– Beyindeki kan oranını yükselten ani duygu değişimleri,
– Aşırı ilaç, kokain veya uyuşturucu kullanımı,
– Doğuma giren bir kadının aşırı derecede ıkınması,
– Damar iltihaplanması (enfeksiyon)
– Sigaradaki nikotinin beyin damarlarını genişletmesi gibi nedenler anevrizmanın oluşmasına ve patlamasına neden olur.

ANEVRİZMA BELİRTİLERİ

Anevrizmalar uzun yıllar boyunca yavaşça gelişebilir ve sıklıkla semptomları yoktur. Derinin yüzeyinin yakınında meydana gelen bir anevrizma ağrılı olabilir ve bir zonklama ile şişliği içerebilir.

Anevrizma hızla genişlerse veya yırtılırsa, semptomlar aniden gelişebilir ve aşağıdaki belirtiler görülebilir:

– Aşırı , sürekli ve şiddetli baş ağrısı
– Gözlerde oluşan diğer görme kayıpları
– Nemli bir cilt
– Baş dönmesi
– Mide bulantısı ve kusma
– Hızlı kalp hızı
– Şok
– Düşük kan basıncı
– Göz kapağında ani düşüklük oluşumu

ANEVRİZMA TEDAVİSİ

Tedavi tipik olarak anevrizmanın yeri ve tipine bağlıdır.

Örneğin, göğsünüzdeki ve karnınızdaki zayıf bir damar bölgesi için, endovasküler stent greft adı verilen bir ameliyat gerekebilir. Bu minimal invaziv prosedür, geleneksel açık ameliyatlarda seçilebilir, çünkü hasar görmüş kan damarlarının onarılmasını ve güçlendirilmesini içerir. Bu prosedür aynı zamanda enfeksiyon, yara izi ve diğer problemleri de azaltır.

Diğer tedaviler, yüksek tansiyon ve yüksek kolesterolü tedavi eden ilaçları içerebilir. Bazı beta-bloker tipleri ayrıca kan basıncını düşürmek için de verilebilir. Kan basıncınızı düşürmek, anevrizmanın yırtılmasını engelleyebilir.

İLGİLİ HABERVücuttaki saatli bomba: Aort AnevrizmasıVücuttaki saatli bomba: Aort Anevrizması
Son güncelleme: 10:15 27.05.2020
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more