ABD açıkladı! 23 canlı türünün nesli tükendi

ABD Balık ve Yaban Hayatı Servisi (FWS), 11 kuş, 1 yarasa, 2 balık, 1 bitki ve 8 midye türü olmak üzere toplamda 23 canlının neslinin tükendiğini ilan etti.

ABD açıkladı! 23 canlı türünün nesli tükendi

ABD'de 23 canlı türünün neslinin tükendi. ABD Balık ve Yaban Hayatı Servisi (FWS), 11 kuş, 1 yarasa, 2 balık, 1 bitki ve 8 midye türü olmak üzere toplamda 23 canlının neslinin tükendiğini ilan ederek, söz konusu canlı türlerinin tehdit altındaki türleri koruyan Nesli Tükenmekte Olan Türler Yasası’ndan (ESA) çıkarılmasını önerdi. FWS, kararın titiz incelemeler sonucunda alındığını aktardı.

ÇOK GEÇ KALINDI

FWS, 1973’te yürürlüğe giren ESA’nın sağladığı korumaların bu türler için çok geç kaldığını ifade ederek, ancak yasanın listelenen türlerin yüzde 99’undan fazlasının yok olmasını önlemede başarılı olduğunu açıkladı.

“YOK OLUŞLARI ÖNLEMEDE BAŞARILI”

FWS Baş Müdür Yardımcısı Martha Williams, “Servis, daha fazla neslin tükenmesini önlemek, listelenen türleri kurtarmak ve ilk etapta federal koruma ihtiyacını önlemek için ülke çapında çeşitli ortaklarla aktif olarak çalışıyor” ifadelerini kullanarak, ESA'nın yok oluşları önlemede başarılı olduğuna dikkat çekti.

“KALICI BİR KAYBI TEMSİL EDİYOR”

FWS için tür sınıflandırmasını denetleyen Bridget Fahey basına verdiği demeçte, “Bu 23 türün her biri, ulusumuzun doğal mirası ve küresel biyoçeşitlilik için kalıcı bir kaybı temsil ediyor” ifadelerini kullanarak, söz konusu canlı türlerinin neslinin tükenmesinin insan kaynaklı çevresel değişimin bir sonucu olduğunu vurguladı.

“ABD’NİN EN BÜYÜK AĞAÇKAKAN TÜRÜYDÜ”

Nesli tükenen canlı türleri resmi olarak 1967’den bu yana nesli tükenmekte olan canlılar listesinde yer alıyordu. Söz konusu türler arasında Hawaii’den 8 kuş türü ve Guam Adası'ndaki Küçük Mariana Meyve Yarasası yer alıyor.

Nesli tükenen canlılar arasında yer alan bir diğer canlı olan Fildişi gagalı ağaçkakan, bir zamanlar ABD’nin en büyük ağaçkakan türüyken, ortak olarak kabul edilen son görülme tarihi 1944’te Louisiana’daydı. Neslinin tükendiği ilan edilen bir diğer kuş türü ise Kuzey Amerika’daki en nadir kuşlardan biri olan Bachman bülbülü olduğu kaydedildi.

Nesli tükenmekte olan su samuru araba çarpması sonucu öldü İlginizi Çekebilir Nesli tükenmekte olan su samuru araba çarpması sonucu öldü Nesli tükenmekte olan Arap tavşanı Tunceli'de görüntülendi İlginizi Çekebilir Nesli tükenmekte olan Arap tavşanı Tunceli'de görüntülendi

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...