ABD’de 70 yıl sonra ilk idam: Lisa Montgomery’nin cezası infaz edildi

ABD’de yaklaşık 70 yıl sonra ilk kez idam cezası alan ve dün infazı durdurulan Lisa Montgomery adlı kadın bugün idam edildi.

ABD’de 70 yıl sonra ilk idam: Lisa Montgomery’nin cezası infaz edildi

ABD’nin Indiana eyaletinde federal hakim, Lisa Montgomery’nin idamını geçici olarak durdurmuştu. Söz konusu karar, kadına zehirli iğne yapılmasına saatler kala gelmişti.

Ancak Yüksek Mahkeme, infazın ertelendiğini içeren mahkeme kararını kaldırdı ve 52 yaşındaki Montgomery, eyaletteki Terre Haute kentinde yerel saatle 01.31’de zehirli iğneyle idam edildi. Montgomery’nin Avukatı Kelley Henry yaptığı açıklamada, “Lisa Montgomery’nin infazı adaletten uzak” ifadelerini kullandı.

‘AKIL SAĞLIĞI YERİNDE DEĞİL’

Hakim James Hanlon, Montgomery’nin akıl sağlının yerinde olmadığını, devletin kendisine verdiği cezanın gerekçelerini anlamasının olanaksız olduğunu vurgulayarak infazın ertelendiğini duyurmuştu. Hanlon, “Montgomery’nin şu anki zihinsel durumu gerçeklikten o kadar uzak ki devletin verdiği infaz kararının gerekçesini anlayamıyor. Mahkeme, zamanı geldiğinde ayrı bir kararla diğer duruşma için bir saat ve tarih belirleyecektir” ifadelerini kullanmıştı.

Montgomery, 1953’ten beri federal hükümet tarafından idam edilen ilk federal kadın idam mahkumu oldu. Cinayetten hüküm giyen Lisa Montgomery, 2004’te Missouri eyaletinde hamile bir kadını boğarak karnını kesip bebeğini kaçırmıştı. Montgomery 2008 yılında ölüm cezasına çarptırılırken, bebek hayatta kalmayı başarmıştı. (İHA)

Donald Trump'ın idamını onayladığı Lisa Montgomery'nin korkunç hikayesi... İlginizi Çekebilir Donald Trump'ın idamını onayladığı Lisa Montgomery'nin korkunç hikayesi...

 

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...