ABD’den Türkiye’ye ‘çocuk asker’ suçlaması

ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'yi 'geçen yıl çocuk asker kullanımına karışan ülkeler' listesinde ekledi. ABD, böyle bir listeye ilk kez bir NATO ülkesini aldı.

ABD’den Türkiye’ye ‘çocuk asker’ suçlaması

Reuters’ta yer alan habere göre,  ABD Dışişleri Bakanlığı 2021 İnsan Ticareti (TIP) raporunda, Türkiye’nin Suriye’deki Sultan Murad tümenine, Ankara’nın uzun süredir desteklediği Suriyeli muhaliflere ‘çocuk askerlerle somut destek’ sağladığı belirtildi.

Üst düzey bir ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, Washington’un sorunu çözmek için Ankara ile birlikte çalışmayı umduğunu söyleyerek Libya’da çocuk askerlerin kullanılmasına da atıfta bulundu.

Yetkili konuya ilişkin, “Özellikle Türkiye ile ilgili olarak… İlk kez bir NATO üyesi çocuk askerleri önleme eylemi listesinde yer alıyor. Saygın bir bölge lideri ve NATO üyesi olarak Türkiye, Suriye ve Libya’da çocuk askerlerin gönderilmesi ve kullanılması konusunu ele alma fırsatına sahip” ifadesini kullandı.

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın raporuna göre, bu listede yer alan ülkeler, belirli bir güvenlik yardımı ve askeri teçhizatın ticari ruhsatlandırılması konusunda, başkanlık muafiyeti olmaksızın kısıtlamalara tabi oluyor. Kısıtlamaların Türkiye’nin listeye eklenmesiyle otomatik olarak uygulanıp uygulanmayacağı henüz belli değil.

SBK davasının savcısı konuştu: ABD ve Türkiye'nin başvurusu masada İlginizi Çekebilir SBK davasının savcısı konuştu: ABD ve Türkiye'nin başvurusu masada ABD Temsilciler Meclisi onayladı! Kongre baskını araştırılacak İlginizi Çekebilir ABD Temsilciler Meclisi onayladı! Kongre baskını araştırılacak