Ülkenin yarısı göle döndü! Almanya tarihinin ‘en pahalı’ yağmuru…

200 yıldır görülmeyen yoğun yağış Almanya'yı perişan etti. Bazı kentlerde olağanüstü hal ilan edildi, bazılarında halka evden çıkmama çağrısı yapılıyor. Aşırı yağış, Türkler'in yoğun olduğu Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti'ni vurdu. Bir itfaiye eri, suya kapılıp boğulurken binlerce evi su bastı. Wuppertal'da ise barajın patlama tehlikesi var.

Ülkenin yarısı göle döndü! Almanya tarihinin ‘en pahalı’ yağmuru…

Yağmurdan özellikle Türkler'in yoğun yaşadığı Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti etkilendi. Hagen'de yağmur sularının bastığı bir yaşlılar yurdu boşaltıldı. Bir çok yerde toprak kayması oldu.

Arabalar sellere kapıldı, otoparklar suyla doldu. Sadece Düsseldorf'tan bir iki saat içinde 330 su baskını ihbarı geldi. Erkrath'taki mülteci yurdu boşaltıldı.

Altena kasabasında bir itfaiye eri boğularak öldü. Almanya'nın yanı sıra İsviçre'de de yağışlar büyük zarar verdi ve halen de devam ediyor.

Almanya’da birçok yerde halk, su baskınlarına müdahale eden itfaiyeye kendi su pompaları ile yardıma koşuyor. Evlere, bankalara, işyerlerine su dolmaması için kum torbaları hazırlıyor.

OLAĞANÜSTÜ HAL İLAN EDİLDİ

Vulkaneifel'de de olağanüstü hal ilan edildi. Wuppertal'da bir baraj boşaltılıyor ama hemen yeniden dolduğu için tehlike büyüyor. Radervormwald kasabasında yaşayanlar için barajın patlaması ihtimali nedeniyle hayati tehlike bulunduğu belirtiliyor.

Rhein- Erft Polisi, halka evlerinden çıkmama çağrısı yaptı. Aachen, Hagen, Düsseldorf ve Köln civarı ile çevre ilçeler yağışlardan en çok etkilenenler oldu.

Alman meteorologlar, son 200 yılda görülmeyen miktarda yağış düştüğünü ve bunun nedeninin küresel iklim değişikliği nedeniyle yağışlı havanın çok yavaş ilerlemesi olduğunu belirtiyor.

METREKAREYE 150 LİTRE

Metrekare başına 100 ile 150 litre yağış düşerken, aşırı yağışların Kuzey Ren Vestfalya, Doğu Belçika, Rheinland-Pfalz ve Saarland'da çok etkili olmaya devam edeceği açıklandı.

Bu bölgelerde, alarm seviyesi 4 ve en yüksek seviye olan 5 olarak açıklandı. Ayrıca Frankfurt ve çevresi ile Hessen Eyaleti'nin bir bölümünde de “3. derecede alarm” verildi.

Ren nehri kenarlarındaki bir çok kamp yeri boşaltıldı. Nehirlerin yakınlarına gidilmemesi istendi.

Ren ve Main nehirlerinde son 200 yıldır görülmeyen yükseklikte su seviyesi artışı var. En son 1980 yılında bu aylarda su seviyesi artmıştı ama o zaman bile ortalama 1.5 metre daha alçaktı.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...