Sözcü Plus Giriş

Balkanlar’da dev NATO tatbikatı

Soğuk Savaş döneminden beri ilk kez, Balkanlar’da çok büyük bir ABD ve NATO tatbikatı başlıyor.

Ali GÜLEN
Güncellenme: 09:35, 06/05/2021
Balkanlar’da dev NATO tatbikatı

Geçen yıl hazırlıklarına başlanan ve 37 bin askerin katılacağı açıklanan tatbikat, corona virüsü salgını nedeniyle ertelenmişti. Fakat bu yıl geniş kapsamlı tatbikatın 28 bin askerle bu ay sonunda gerçekleşeceği açıklandı. ABD zırhlıları ve askerleri Balkanlar'a gelmeye başladı.

NATO ve ona destek veren ülkelerin katılacağı “Defender Europe 21” (Avrupa Savunması-21) adlı tatbikat Arnavutluk, Hırvatistan, Bulgaristan ve Bosna-Hersek'te gerçekleştirilecek.

ABD'li askerlerin tatbikat için Almanya'nın Nürnberg kentine gelmesi devam ederken, Arnavutluk'un Durres Limanı'nda dün tatbikatın açılış töreni düzenlendi.

“HER ALANDA GELİŞECEKLER”

Tatbikata komuta eden ABD'nin Avrupa'daki komutanı General Tod D. Wolters, “Bu tatbikata katılan güçlerimiz, güçlerini ve akıllarını geliştirecekler. En önemlisi, tatbikat sonunda bütün alanlarda ilerleme sağlayacaklar” dedi.

Çeşitli NATO ülkelerinin de asker gönderdiği tatbikata katılımın daha büyük olması planlanmıştı, ancak corona virüsü nedeniyle sayı yüzde 20 oranında düşürüldü. Yine de bu tatbikat, Rusya'ya karşı önemli bir sinyal olarak değerlendiriliyor.

İlginizi ÇekebilirEski senatör ve astronot Bill Nelson, resmen NASA'nın yeni başkanıEski senatör ve astronot Bill Nelson, resmen NASA'nın yeni başkanı
Yayınlanma Tarihi:09:34,