Bölgede tansiyon yine tırmanıyor: Azerbaycan, Ermeni askerlerini yakaladı

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki sınırı geçmeye çalışan altı Ermenistan askerinin yakalandığını açıkladı.

Bölgede tansiyon yine tırmanıyor: Azerbaycan, Ermeni askerlerini yakaladı

Geçen yıl çok şiddetli bir çatışma yaşayan ve bölgedeki Türkiye ve Rusya gibi ülkelerin devreye girmesiyle durulan Azerbaycan-Ermenistan hattında sıcak bir gelişme yaşandı…

Rus haber ajansı TASS’ın aktardığına göre, Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Azerbaycan ve Ermenistan sınırını geçmeye çalışan 6 Ermenistan askerinin yakalandığını duyurdu.

Geçen hafta içerisinde Bakü yönetimi sık sık Ermenistan ordularının sınır ihlali yaptığını açıklamış ve Erivan yönetimi de bu iddiaları yalanlamıştı.

GEÇEN YIL ERMENİSTAN HEZİMETE UĞRAMIŞTI

Geçen yıl Dağlık Karabağ’da yaşanan gerilim 27 Eylül’de başlamış ve Kasım ayına kadar devam etmişti. Kasım ayında Ermenistan Başbakanı Paşinyan’ın yenilgiyi kabul etmesinin ardından ülke karışmıştı. Azerbaycan ile Ermenistan arasında yaşanan gerilimde yaklaşık 6 bin insan yaşamını yitirmiş ve binlerce insan da yaralanmıştı.

Azerbaycan’ın askeri zaferini masa başındaki bir diğer başarıyla perçinlemesi ile birlikte Paşinyan istifaya zorlanmıştı. Ermenistan bu yıl sandık başına  gidecek.

GERİLİM ÇOK DERİN

Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki gerilimin esas sebebi ise Dağlık Karabağ… Sovyetler Birliği’nin dağılmasıyla birlikte Karabağ, Ermenistan ve Azerbaycan arasında bir gerilim bölgesi haline geldi. Karabağ Ermenileri, Karabağ’ın Sovyet Azerbaycan’dan Sovyet Ermenistan’a geçmesi gerektiğini talep etmesiyle tırmanan gerilim 20 yılı aşkın bir süredir devam ediyor.

Taraflar arasındaki ateşkese rağmen Azerbaycan ve bölgeyi işgal eden Ermenistan sınırında sık sık çatışma yaşanmaya devam ediyor. Bölgedeki gerilim bölgedeki doğalgaz ve petrol boru hattı koridoru dolayısıyla uluslararası kamuoyu tarafından da yakından takip ediliyor.

KAN DONDURAN OLAY: HOCALI KATLİAMI

Hocalı Katliamı, Karabağ Savaşı sırasında 26 Şubat 1992 tarihinde Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ bölgesindeki Hocalı kasabasında yaşanan ve Azerbaycanlı sivillerin Ermenistan’a bağlı kuvvetler tarafından toplu şekilde öldürülmesi olayıdır.

Ermeni güçleri 1992 yılının 25 Şubatı 26 Şubat’ta bağlayan gecede bölgedeki 366. Alayın da desteği ile önce giriş ve çıkışını kapadığı Hocalı kasabasında, Azerbaycan resmî kaynaklarına göre, 83 çocuk, 106 kadın ve 70’ten fazla yaşlı dahil olmak üzere toplam 613 sakin öldürülmüş, toplam 487 kişi ağır yaralanmıştır. 1275 kişi ise rehin alınmış ve 150 kişi ise kaybolmuştur. Cesetler üzerinde yapılan incelemelerde cesetlerin birçoğunun yakıldığı, gözlerinin oyulduğu, başları kesildiği görülmüştür. Hamile kadınlar ve çocukların da maruz kaldığı tespit edilmiştir.

26 Şubat 1992’de yaşanan Hocalı Katliamı uluslararası kamuoyunun kanını dondurmuştu.

Dağlık Karabağ bölgesinin en önemli tepelerinden birisinde olan Hocalı kasabası Ermeni güçleri için önemli bir askerî hedef niteliği taşımaktaydı. Kasaba Hankendi’yle Ağdam’ı bağlayan yolun üzerinde bulunup bölgenin tek havalimanı için üs konumundaydı. İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün raporuna göre Hocalı kasabası Hankendi’yi top ateşine tutan Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri tarafından üs olarak kullanıldığı için Ermeni kuvvetler tarafından top ateşine tutulmaktaydı.

Aralık 1991’de Hankendi çevresinde yerleşen ve Azerbaycanlıların yaşadığı Kerkicahan kasabasının alınmasından sonra, Hocalı kasabası tamamen Ermeni ablukasında kaldı. 30 Ekim’den itibaren karayoluyla ulaşım kapanmış ve tek ulaşım vasıtası olarak helikopter kalmıştı. 20 Kasım 1991’de Hocavend semalarında Mi-8 helikopterin Ermeni kuvvetler tarafından vurulması ve sonuçta birkaç Azerbaycan devlet resmileri, Rus ve Kazak gözlemciler dahil 20 kişinin ölümünden sonra, hava ulaşımı da kesilmişti. İşgalden önce 1991-1992 kış aylarında Hocalı sürekli olarak bombalanmıştır. Hocalı'dan çıkmış mültecilerin İnsan Hakları İzleme Örgütü’ne söylediklerine göre, bazı durumlarda bombardımanlar açıkça sivil hedeflere karşı yönlendirilmiştir. Saldırı öncesi, birkaç aydır kasaba elektrik ve gazdan yoksundu.

Azerbaycan: Ermenistan ateşkesi ihlal etti İlginizi Çekebilir Azerbaycan: Ermenistan ateşkesi ihlal etti Ermenistan'dan Rusya'ya yardım çağrısı: Azerbaycan askerleri çekmedi İlginizi Çekebilir Ermenistan'dan Rusya'ya yardım çağrısı: Azerbaycan askerleri çekmedi

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...