Corona virüsünden sonra ortaya çıkan ‘kara mantar’ Arjantin’de de görüldü

Arjantin Sağlık Bakanlığı, Covid-19'dan taburcu olan bir kişinin 'kara mantar' olarak bilinen mukormikoz hastalığına yakalandığını doğruladı. Hastanın Arjantin'de ilk vaka olduğu belirtildi.   

Corona virüsünden sonra ortaya çıkan ‘kara mantar’ Arjantin’de de görüldü

Arjantin Ulusal Sağlık Bakanlığı, Formosa eyaletinde Covid-19 olan bir hastanın daha sonra kara mantar olarak bilinen mukormikoz hastalığına yakalandığını teyit etti.

Bakanlık açıklamasında, 47 yaşındaki kadının Covid-19 tedavisinin ardından taburcu edildiği ve sonrasında hastada 11 Mayıs’ta kara mantar belirtilerinin başladığı açıklandı. İlk vakanın, Covid-19 olmadan önce yüksek tansiyon ile tip 2 diyabet hastası olduğu belirtildi.

DAMAK YARALARI SONRASI BAŞVURDU

Arjantin Sağlık Bakanlığı, ilk kara mantar vakasının Covid-19’dan taburcu olduktan sonra baş ağrısı, duyu bozukluğu ve damak yaraları sebebiyle kulak burun boğaz kliniğine başvurduğunu açıkladı. 9 Haziran tarihinde hastadan numune alındığı ve 12 Haziran’da kara mantar tanısının konularak hastanın izole bir şekilde tedavi altına alındığı belirtildi.

Kara mantar hastalığı nedir, nasıl bulaşır? Kara mantar tedavisi ne? İlginizi Çekebilir Kara mantar hastalığı nedir, nasıl bulaşır? Kara mantar tedavisi ne?

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Arjantin baş ağrısı bitki Corona diyabet Meksika Sağlık Sağlık Bakanlığı yüksek tansiyon
Loading...