Hanau saldırının kurbanları anıldı

Almanya'nın Hanau Kenti’nde geçen yıl 19 Şubat günü, 4’ü Türk 9 yabancının ırkçı katil tarafından öldürülmesinin birinci yılında kurbanlar anıldı.

Hanau saldırının kurbanları anıldı

Irkçılığın lanetlendiği tören, Hanau kent meydanında ve olayların meydana geldiği iki bölgede yapıldı. Tobias Rathjen adlı ırkçı Alman'ın kurbanları olan Sedat Gürbüz, Gökhan Gültekin, Fertah Ünvar ve Fatih Saraçoğlu'nun mezarları başında da dualar edildi.

TÜRKİYE'DEN ÜST DÜZEY KATILIM

Törene, Türkiye Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran da katıldı. Irkçılık ve yabancı düşmanlığının tüm insanlık için tehdit olduğunu belirten Kıran, “Bu önlenemediği sürece nerelere varabileceğini Solingen'de, NSU cinayetlerinde ve Hanau'da en acı şekilde yaşadık” diye konuştu. Anma etkinliklerine Türkiye'nin Berlin Büyükelçisi Ali Kemal Aydın, Frankfurt Başkonsolosu Erdem Tunçer de katıldı.

BELLEVUE'DE BAYRAKLAR İNDİRİLDİ

Alman Cumhurbaşkanlığı Sarayı Bellevue'de, vahşi olayın yıldönümü nedeniyle bayraklar yarıya indirildi. Birçok Alman siyasetçi mesaj yayınlayarak vahşeti kınadı. Dışişleri Bakanı Heiko Maas, “Bizde neden, bu olayların ve etkilerinin sonucunda alarm verilmiyor? Kurbanlarının yakınlarının resmi kurumlarda saygısızlıkla karşılaştıkları şikayetleri geliyor. Belki de bu kurbanların isimleri Peter, Marie veya Georg değil de, Fatih, Mercedes ve Sedat olduğu için” diye mesaj attı.
Irkçı cinayetlerin işlendiği iki yere de mumlar ve çiçekler konuldu. Hanau meydanındaki anıtın önünde de anmalar yapıldı.

NE OLMUŞTU?

Irkçı Alman Tobias Ratjen tarafından 2 nargile kafeye düzenlenen silahlı saldırılarda göçmen kökenliler hedef alınmıştı. Saldırıdan sonra evine dönen Rathjen annesi ile birlikte evinde ölü bulunurken, Rathjen'in annesini de öldürüp intihar ettiği açıklanmıştı.

Almanya'dan endişelendiren mutasyonlu virüs açıklaması İlginizi Çekebilir Almanya'dan endişelendiren mutasyonlu virüs açıklaması Berlin'de güpegündüz film gibi soygun İlginizi Çekebilir Berlin'de güpegündüz film gibi soygun

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Almanya aydın Cinayet Corona Dışişleri Bakanı film Frankfurt İngiltere intihar Mercedes para Polis Sağlık Sağlık Bakanı saldırı Türkiye
Loading...