Kuzey Kore lideri Kim’den kıtlık uyarısı

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, ülkedeki gıda durumunun "endişe verici" olduğunu belirterek yetkilileri tarımsal üretimi artırmanın yollarını bulmak için harekete geçmeye çağırdı.

Kuzey Kore lideri Kim’den kıtlık uyarısı

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, Kore İşçi Partisi Merkez Komitesi’nin genel kurul toplantısında konuştu. Ülkenin gıda kıtlığı ile karşı karşıya olduğunun sinyalini veren Kim, tarım sektörünün geçtiğimiz yıl meydana gelen sellerin yol açtığı hasar nedeniyle tahıl üretimi planının yerine getirilemediğini, bunun sonucunda gıdadaki durumun “endişe verici” olduğunu ifade etti.

Kuzey Kore lideri, parti yetkililerini tarımsal üretimi artırmanın yollarını bulmaya çağırırken, ekonomik krize rağmen corona virüsü salgını nedeniyle karantina kısıtlamalarını uzatacağını kaydetti.

İLAÇ SIKINTISI DA VAR

Kuzey Kore’ye nükleer ve balistik füze programları nedeniyle Birleşmiş Milletler (BM) ve ABD tarafından uygulanan yaptırımlar devam ederken Kim, ülkenin “mevcut uluslararası durumla” nasıl başa çıkması gerektiği konusunda parti yetkililerini harekete geçmeye çağırdı. Kuzey Kore, Covid-19 nedeniyle en büyük ticaret ortağı Çin ile olan sınırını kapatırken, ülkedeki gıda krizi giderek derinleşti. Tıbbi altyapısı da zayıf olan ülkede ilaç sıkıntısı da yaşanıyor.

Kim Jong-un'un fotoğrafı herkesi şaşırttı: Sağlık durumu endişe yarattı İlginizi Çekebilir Kim Jong-un'un fotoğrafı herkesi şaşırttı: Sağlık durumu endişe yarattı
ABD Birleşmiş Milletler Çin Corona Dünya kim jong-un Kore Kuzey Kore Sağlık