Rusya’ya dönen muhalif lider Aleksey Navalnıy gözaltına alındı

Rusya’da zehirlenmesinin ardından tedavi için Almanya’ya getirilen Rus muhalif lider Aleksey Navalnıy, Rusya'ya döndü. Navalnıy, havaalanı polisi tarafından gözaltına alındı.

Rusya’ya dönen muhalif lider Aleksey Navalnıy gözaltına alındı

Rusya’da 20 Ocak’ta zehirlenmesinin ardından tedavi için Almanya’ya götürülen ve burada tedavi edilen Rus muhalif lider Aleksey Navalnıy ülkesine döndü.

Almanya’nın başkenti Berlin’deki Brandenburg Havalimanı’ndan Rusya’nın başkenti Moskova'da bulunan Vnukovo Havaalanı'na hareket eden uçak, son anda Moskova'da bulunan başka bir havaalanı olan Şeremetyevo Havaalanı'na iniş yaptı. Navalnıy'in çok sayıdaki destekçisi ise havaalanında gözaltına alındı.

Havaalanına Moskova saatiyle 20.12'de iniş yapan uçaktan ilk inen Navalnıy ve eşi oldu. Navalnıy pasaport kontrolüne giderken gazetecilere yaptığı açıklamada, “Havacılık güvenliğini riske attılar. Rusya'ya döndüğüm için mutluyum. Korkmuyorum kesinlikle haklı olduğumu biliyorum. Aleyhimde açılan davaların hepsi uydurma” dedi.

Havaalanı polisleri, pasaport kontrolüne giden Navalnıy'i pasaportuna mühür vurulmadan önce serbest bölgede gözaltına aldı. Avukatının ise Navalnıy'e eşlik etmesine izin verilmedi. Navalnıy'nin 29 Aralık 2020’den bu yana arananlar listesinde olmasından dolayı bir sonraki duruşmaya kadar tutuklu kalacağı öğrenildi.

Foto: İHA

20 AĞUSTOS’TA HASTANEYE KALDIRILMIŞTI

Öte yandan Navalnıy, Rusya'nın Omsk kentinden 20 Ağustos’ta Moskova’ya döndüğü sırada fenalaşmış ve hastaneye kaldırılmıştı.

Navalnıy, 22 Ağustos’ta tedavi için Berlin’de bulunan Charite Hastanesi’ne sevk edilmiş, 24 Ağustos’ta Navalnıy'nin zehirlendiğine dair bulgulara rastlanıldığı açıklanmıştı. Almanya Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, 14 Eylül’de Navalnıy’nin zehirlendiğinin doğrulandığını açıklamıştı.

Navalnıy'nin ailesi Rus muhalifin zehirlenmesinden Rusya'nın sorumlu olduğunu savunmuş, ancak Kremlin Sarayı iddiaları yalanlamıştı. (İHA)

 Navalnıy'nin destekçileri de gözaltına alındı İlginizi Çekebilir Navalnıy'nin destekçileri de gözaltına alındı

 

Rusya'dan kritik mutasyon açıklaması: 1500 türü bulundu İlginizi Çekebilir Rusya'dan kritik mutasyon açıklaması: 1500 türü bulundu

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Almanya Corona doktor Hükümet Moskova Polis Reuters Rusya uçak
Loading...