Rusya ve Çin ortak nükleer projesinin temelini attı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Rusya-Çin ortak nükleer projesinin temel atma törenine video konferans yöntemiyle katıldı.

Rusya ve Çin ortak nükleer projesinin temelini attı

Rusya ile Çin'in ortak nükleer projesi olan Tianwan ve Xudapu nükleer santrallerinin 3'üncü ünitesinin temel atma töreni bugün gerçekleştirildi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Çin Devlet Başkanı Şi Cinping'in video konferans yöntemiyle katıldığı tören ile birlikte Rusya'nın tasarladığı 4 yeni enerji bloğunun inşası başlatılmış oldu. Putin ile Şi Cinping törenden önce projeye dair açıklamalarda bulundu.

2026’DA FAALİYETE GEÇECEK

Putin konuşmasında, “Xudapu nükleer santrallerinin 4 yeni bloğunun inşası için sizleri tebrik ediyorum. Rus ve Çinli mühendisler gerçek anlamda dönüm noktası olan ve amiral gemisi niteliğindeki bir projeyi hayata geçiriyorlar. Tüm güvenlik ve çevre faktörlerini karşılayan güçlü ve modern Rus tasarımı reaktörler inşa ediliyor. Santral 2026-2028 yılları arasında faaliyete geçecek ve Çin halkına ucuz ve temiz enerji sağlanacak” dedi.

Bloomberg: Türkiye uçuşlar için Rusya'yı ikna edemedi İlginizi Çekebilir Bloomberg: Türkiye uçuşlar için Rusya'yı ikna edemedi

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...