Altın fiyatları tepetaklak oldu

ABD Merkez Bankası'nın (Fed), Covid-19 kaynaklı krizden toparlanma sürecinde ilk faiz artırım tarihi öngörüsünü 2024'ten 2023'e çekmesinin ardından doların güçlenmesiyle altın fiyatları sert düştü.

Altın fiyatları tepetaklak oldu

ABD Merkez Bankası (Fed) yetkilileri, corona virüs salgını nedeniyle devreye alınan tahvil alımlarının ne zaman ve ne hızla sona erdirileceğine yönelik ilk istişarelerin başladığının sinyalini verirken, faiz artırımlarının önceki tahminlerden daha erken başlayacağını öngördü.

ABD Merkez Bankası’nın faizleri daha erken bir şekilde yükseltebileceğinin işaretlerini vererek yatırımcıları şaşırtmasının ardından dolar dün son 15 ayın en büyük günlük artışını kaydetti.

ABD’nin 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin getirileri Mart başından bu yana en yüksek günlük artışını kaydederken altın fiyatları sert düşüş yaşadı.

Altının spot piyasadaki ons fiyatı yüzde 2,5’tan fazla gerileyerek 1800 dolar seviyesinin altına çekildi.

Fed öncesinde 1850 doların üzerinde olan altının ons fiyatı, 8 Ocak’tan bu yana gerçekleşen en sert düşüşü yaşadı ve 1780 dolara geriledi.

Dolar / TL’deki yükseliş nedeniyle yurt içinde gram altının fiyatındaki düşüş daha sınırlı oldu.

İç piyasada, gram altın 494 liraya geriledi.

Fed faiz kararını açıkladı, dolar/TL sert yükseldi İlginizi Çekebilir Fed faiz kararını açıkladı, dolar/TL sert yükseldi

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
ABD Altın altın fiyatları çeyrek altın Corona Cumhuriyet altını Dolar Ekonomi faiz FED Merkez Bankası
Loading...