AKP’li Özhaseki’den ‘göçmen’ çıkışı: Sanayiyi onlar ayakta tutuyor

Suriye ve Afgan göçmenlere ilişkin açıklamalarda bulunan AKP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, mültecilerin kimse gönderemeyeceğini söyledi. Özhaseki, “Şimdi bazı şehirlerde sanayiyi onlar ayakta tutuyorlar. Gaziantep sanayisine gidin yüzbinlerce insan en ağır ve en zor işlerde çalışıyorlar" dedi.

Geçtiğimiz günlerde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, iktidara geldiklerinde Suriyelileri kendi ülkelerine göndermek istediklerini söylemiş, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ise,  ”Bize sığınan Allah'ın kullarını biz katillerin kucağına atmayız” sözleriyle yanıt vermişti.

ÖZHASEKİ’DEN MÜLTECİ AÇIKLAMASI

Mülteci sorununa ilişkin tartışmalara AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Yerel Yönetimler Başkanı Mehmet Özhaseki de katıldı.

Kayseri'de katıldığı televizyon programında açıklamalarda bulunan Özhaseki mültecilerin Türkiye ekonomisine katkı sağladığını ve gönderilmeleri gibi bir durumun söz konusu olmadığını söyledi.

“BU İNSANLARIN SEVK VE İDARESİ KOLAY DEĞİL”

Kendi yanında da yabancı uyruklu birisinin dış ticarete baktığını ifade eden Özhaseki, “Bu işin birkaç boyutu var. Birincisi insani boyut. Zorda kalan insanlara kapıyı kapatmak ne kadar doğrudur bilmiyorum. Bizim yanımızda şimdi bir arkadaş çalışıyor. Arapçası, İngilizcesi var ve bizim dış ticaretimize bakıyor. Çocuğu da bizimle çalışıyor. Çok zor dönemlerden geçmişler. Bunlar duvarları aşıp gelmiş. Allah kimseyi vatansız bırakmasın bu çok zor bir şey. Orada milyonlarca insan dışarıya kaçmış. Son dönemde orada insanların başına bombalar yağdırdılar. Bu insanlar oradan kaçtığı zaman ne yapacaksınız? Yarın bir gün tarih önünde nasıl hesap vereceksiniz? Bu insanların sevk ve idaresi kolay değil” dedi.

“SANAYİYİ AYAKTA TUTUYORLAR”

Mültecilerin bazı şehirlerde sanayiyi ayakta tuttuğunu söyleyen Özhaseki şöyle konuştu:

* Şimdi bazı şehirlerde sanayiyi onlar ayakta tutuyorlar. Gaziantep sanayisine gidin yüzbinlerce insan en ağır ve en zor işlerde çalışıyorlar. Kayseri sanayisinde de öyle. İşçi bulamıyorlar, bu adamlar çalışıyor.

* Asayiş yönünden de öyle. Bizim aramızdaki oranlara bakıldığı zaman bizi geçen bir asayişsizlik yok. Her toplumun içerisinde iyisi de olur, kötüsü de olur.

* Gelenler içerisinde mutlaka olumsuz insanlar da vardır. Bunların sayı olarak suç işleme oranı bizden çok yüksek değil. Şu ana kadar da herhangi bir sıkıntı doğmadı. Bu insanların ekonomimize de katkıları var. İçlerinde okumu tahsilli olanlar da var.

“KALAN KISMI UYUM GÖSTERİR”

“Bunları kimse de gönderemez” diyen Özhaseki, “İleri geri konuşuyorlar öyle. Öyle bir şeyin olacağını da kimse düşünmesin. Muhalefet liderlerinden birisi diğer muhalefet liderlerinden birisine ‘Boşuna popülizm yapmayın, gönderemezsiniz” dedi. Evet, ne yazık ki öyle. İnşallah zamanı geldiğinde bir kısmı gider, kalanlarda uyum gösterirler” şeklinde konuştu.

SURİYELİ GÖÇMEN TEPKİSİ

Özhaseki'nin, açıklamasına tepki gösteren CHP 23 ve 26. Dönem Milletvekili Akif Ekici, “Sayın Özhaseki bana Gaziantep'ten 3 tane önemli Suriyeli yatırımcı göstersin” dedi.

Suriyelilerin sahibi olduğu orta ve küçük ölçekli işletmelerde zaten Suriyelilerin çalıştığını belirten Ekici, tepkisini şöyle dile getirdi:

BANA ÜÇ TANE SURİYELİ YATIRIMCI GÖSTERSİN

“Suriyeliler gelmemiş olsa, zaten istihdamlarına da gerek olmayacak.Bugün Suriyeliler nargile içip, deniz keyfi yaparken, benim askerim onların ülkesinde şehit oluyor. Bunu neye dayanarak söylüyor? Bana Gaziantep'te üç tane büyük Suriyeli yatırımcı göstersin. Suriyelilerin ne kadar sermayesi, yatırımı var? Ben 1999'dan itibaren üç dönem Gaziantep Organize Sanayi Yönetim Kurulu Başkanlığı yaptım. O zaman da biz Anadolu Kaplanı olarak anılan, dünyanın yüzlerce ülkesine ihracat yapan rekortmen bir kenttik. Bu gün de öyleyiz. Türkiye'nin en büyük sanayi kuruluşları, ihracatçı firmaları arasında o zaman da vardık, şimdi de varız. O zaman Suriyeliler mi vardı? Ben sanayiciyim ve OSB'yi en iyi bilenlerden birisiyim.  Biz ‘Suriyelileri atalım, kovalım' demiyoruz. Ama, gitsin kendi memleketlerine sahip çıksınlar. Arazilerini ekip, biçsinler. Bayram ziyaretine gidiyorlar. Demek ki ülkelerinde barış var ki gidebiliyorlar. Gaziantep'in ekonomisini Suriyelilere bağlayanlar bu kent için ayıp ediyorlar. Bu söylemleri de ciddiye almamak gerekiyor.”

ŞAMİL TAYYAR'DAN CEVAP GİBİ PAYLAŞIM

Önceki gün, “Göçmen sorunu Suriyeli boyutunu çoktan aştı. Asya ve Afrikalılara kadar uzandı. Bu sorun, önümüzdeki dönem siyasetin en hararetli konusu olmaya namzet. Ensar retoriğisorunu tek başına tarife yetersiz. Süreç iyi yönetilmezse sosyal ve siyasal sonuçları ağır olur” paylaşımı yapan AKP MKYK Üyesi Şamil Tayyar, bu defa da hem Cumhurbaşkanı Danışmanı Yasin Aktay, hem de AKP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki'ye yanıt gibi bir paylaşımda bulundu. Tayyar, sosyal medya hesabından yaptığı bu paylaşımda, “Türkiye, ‘Atalım, kovalım' efelenmesiyle,  ‘Çökeriz, biteriz' yanılsaması arasına sıkıştırılamaz. Fazla vergi gibi saçmalıklara mahkum edilemez. Ülke menfaati ve insanlık yararına kırmadan, dökmeden, kutuplaşmaya yol açmadan makul çözüme ihtiyaç var. Herkes katkı sunmalıdır” dedi.

'Pudra şekeri' savunması çürüdü... AKP'li Kürşat Ayvatoğlu'nun kanından kokain çıktı İlginizi Çekebilir 'Pudra şekeri' savunması çürüdü... AKP'li Kürşat Ayvatoğlu'nun kanından kokain çıktı