Sözcü Plus Giriş

CHP: Büyük bir yanlış olarak tarihe geçecek

ABD Başkanı Joe Biden'ın, 1915 olayları için 'soykırım' ifadesini kullanmasına CHP'den sert tepki geldi. Parti Sözcüsü Faik Öztrak, "ABD Başkanı Joseph Biden’ın 1915’te yaşanan acı olayları “soykırım” olarak nitelemesi büyük bir yanlış olarak tarihe geçmiştir" ifadelerini kullandı.

Güncellenme: 20:57, 24/04/2021
CHP: Büyük bir yanlış olarak tarihe geçecek

ABD Başkanı Joe Biden, 1915 olayları için ‘soykırım’ ifadesini kullandı. Biden'ın bu açıklamasına CHP, yazılı açıklamayla tepki gösterdi. Açıklamanın büyük bir yanlış olduğu belirtilen CHP Parti Sözcüsü Faik Öztrak, şu ifadeleri kullandı;

*ABD Başkanı Joseph Biden'ın 1915'te yaşanan acı olayları “soykırım” olarak nitelemesi büyük bir yanlış olarak tarihe geçmiştir. Bu açıklama Türkiye – ABD ilişkilerine olduğu kadar, Ermenistan Halkı ile Türkiye Halkı arasında bir uzlaşıya ulaşılmasına da olumsuz etki yapacak ve onarılması güç yaralar açacaktır.

*1915 olayları Türklerin ve Ermenilerin hafızasında büyük travmaya neden olan bir trajedi, bir felaket olarak iz bırakmıştır. Bu travmanın giderilmesi bu tür açıklamalarla mümkün değildir. Özellikle diğer ülkelerin devlet yetkililerinin üzerine düşen, geçmişte yaşanan trajedi üzerinden yeni bir gerilime yol açmak değil, ortak acının yaralarının sarılmasına çalışmak olmalıydı. Bu açıklama ile bu fırsat da kaçırılmıştır.

“SÜRECİ ZEDELEYECEK”

*Güney Kafkasya’da Azerbaycan ile Ermenistan arasında otuz yıldır süren Yukarı Karabağ sorununun çözüm aşamasına yaklaşıldığı, Azerbaycan’ın işgal altındaki topraklarının kurtarıldığı ve bölgede Türkiye, Azerbaycan ve Ermenistan halklarının barış, huzur, istikrar ve refah içinde geleceğe bakmaya hazırlandıkları bir sırada kullanılan sözde “soykırım” ifadesi, bütün bu süreçlerin zedelenmesine yol açacaktır.

“ESEFLE KARŞILIYORUZ”

*Son zamanlarda Türkiye aleyhine yapılan açıklamalar ve ülkemiz aleyhine alınan kararlar, AK Parti iktidarının basiretsiz dış politikasının Türkiye'yi getirdiği noktayı göstermesi bakımından ibret vericidir. Ülkemizi töhmet altında bırakan açıklamaları esefle karşılıyoruz.

İlginizi ÇekebilirUğur Dündar: Biden 4T hedefine yeşil ışık yaktıUğur Dündar: Biden 4T hedefine yeşil ışık yaktıİlginizi ÇekebilirABD Başkanı Biden 1915 olayları için 'soykırım' dediABD Başkanı Biden 1915 olayları için 'soykırım' dedi
Yayınlanma Tarihi:20:04,