İstanbul merkezli 8 ilde sahte altın operasyonu

İstanbul merkezli 10 ilde, kaplama ve ayarı düşürülmüş altın operasyonu düzenlendi. Altı farklı şebekeye eş zamanlı düzenlenen baskında hakkında gözaltı kararı olan 103 şüphelinin yakalanmasının hedeflendiği öğrenildi. Şu ana kadar 68 şüphelinin yakalandığı operasyonda, şebeke yöneticilerinin, aralarında kadınlarında bulunduğu adamlarını İstanbul ve Anadolu’daki kuyumculara göndererek sahte altınları sattıkları öğrenildi. Vurgunun milyonları bulduğu belirtildi.

Operasyon, Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince gerçekleştirildi. Son zamanlarda kuyumcuların, “düşük ayarlı altın” ve “altınla kaplanmış bakır” ürünlerle ilgili şikayetleri artınca polis harekete geçti. Mali Polis, 6 ay önce başlanan çalışmada, kuyumculara kaplama altın veren bazı şüphelilerin izinde ulaştı. Yapılan teknik ve fiziki takip çalışmasında, düşük ayarlı ve kaplama altınların üretildiği 8 atölye tespit edildi.

DIŞI ALTIN İÇİ BAKIR

Polis ekipleri  belirlenen bu atölyelerde, bakır tellerin üzerine altın kaplanarak bilezik yapıldığını, düşük ayarlı altın üretildiği hatta bakırların altınla kaplanarak çeyrek, yarım, reşat altın olarak piyasaya sürüldüğünü belirledi.

ŞEHİR ŞEHİR DOLAŞARAK DOLANDIRDILAR

Yapılan takipte benzer şekilde çalışan 6 suç örgütü tespit edildi. Şebeke yöneticilerinin dolandırıcılık için üretilen bu ürünleri, İstanbul ve özellikle Anadolu'daki kentlerde kuyumculara sattıkları anlaşıldı. Yanlarına yüzlerce ürün alan şüphelilerin, otomobille şehir şehir dolaştığı, kuyumculara giderek düşük ayarlı ve kaplama ürün sattıkları belirlendi.

MİLYONLARCA LİRALIK ALTIN

Polis ekipleri, dosya kapsamında 103 şüpheli tespit ederken bu şüphelilerin 13'ünün kadın olduğu belirtildi. Şebekenin kadınları da kuyumculara bakır karışımlı altın satmak için kullandığı öne sürüldü. “Ev alacağım altın bozduracağım”, “Eşimden ayrıldım ihtiyacım var” gibi yalanlarla yüklü miktarda altın bozduran şebeke üyelerinin milyonlarca lira vurgun yaptığı belirtildi.

68 GÖZALTI

Mali suçlarla mücadele eden ekipler, yapılan çalışmaların artından sabah saatlerinde operasyon hazırlığı yaptı. İstanbul merkezli 10 ilde 130 adrese eş zamanlı baskın düzenlendi. Operasyonda 68 şüpheli gözaltına alındı. Baskın düzenlenen adresler arasında, 8 kuyumcu atölyesinin de bulunduğu belirtildi. Aramalarda ayarı düşük ve kaplama altın da ele geçirildiği öğrenildi.

Kuyumcuya sahte altın veren şahsa motokuryeden uçan tekme İlginizi Çekebilir Kuyumcuya sahte altın veren şahsa motokuryeden uçan tekme

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...