Temmuz’da kalkan yasaklar neler, yasak ne zaman kalkacak?

Kabine toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan açıklamada bazı kısıtlamaların gevşetileceği duyuruldu. Buna göre şehirler arası seyahat, şehirler içi toplu taşıma ve sokağa çıkma kısıtlamaları olmak üzere bazı yasaklar 1 Temmuz’da başlamak üzere kalkacak.

Temmuz’da kalkan yasaklar neler, yasak ne zaman kalkacak?

Kabine toplantısı ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, corona virüsü yasakları ile ilgili yeni kararları duyurdu. Erdoğan, uzun süredir uygulanan sokağa çıkma kısıtlamalarının kaldırılacağı tarihi de açıkladı.

YASAKLAR KALKTI MI, NE ZAMAN KALKACAK?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabine toplantısı sonrasında yapılan açıklamanın satır başları şu şekilde;

* 1 Temmuz’da başlamak üzere sokağa çıkma kısıtlamaların tümüyle kaldırıyoruz.

* Müzikle ilgili sınırlamayı da 24.00’e çekiyoruz. Kusura bakmasınlar, gece kimsenin kimseyi rahatsız etmeye hakkı yok.

* Şehirler arası seyahat kısıtlamalarıyla şehir içi toplu taşıma araçlarındaki sınırlamalar sona eriyor.

* HES kodu uygulaması yaygınlaştırılarak sürdürülecektir. Konu ile ilgili ayrıntılar, İçişleri Bakanlığımızın genelgesiyle açıklanacaktır.

* Sırası gelen herkesin aşı olması hayati öneme sahiptir. Vatandaşlarımdan, aşı konusundaki manipülasyonlara itibar etmemelerini, bu konuda bilim insanlarına kulak vermelerini istiyorum.

* Kamu kurum ve kuruluşlarında normal mesai düzenine geçiliyor.

1 Temmuz’da kalkacak yasakların detayları, henüz yayınlanmayan genelgede yer alacak.

TURİZME KDV DESTEĞİ 1 AY UZADI

* Salgında yaşanan gelişmeler ve bu çerçevede ülkemizin izlediği yol haritası, kabine gündemimizin ilk konusunu oluşturuyordu. Türkiye her alanda salgın döneminin dünyada en parlayan ülkesi olmuştur.

* Sanayi üretimimiz yükselişini düzenli olarak sürdürüyor. Sanayi sektöründeki kayıtlı istihdam 4 milyon sınırına dayanarak, tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

* Salgın ve kuraklık nedeniyle ortaya çıkan durumu istismar ederek, yem süt fiyatlarını aşırı şekilde yükseltmeye çalışanlara da izin vermeyeceğiz, gerekli dersi vereceğiz.

* Salgın döneminde işlerine ara vermek zorunda kalan esnaflarımızı kısa çalışma ödeneğinden pek çok destekle destekledik.

* Turizmcilere verdiğimiz KDV desteğini de 1 ay daha uzatıyoruz.

* TMO'yu en etkin şekilde devreye sokarak uygun fiyatlı yem ham maddesi satışını temmuz ayında başlatıyoruz.

* Sanayi sektöründeki kayıtlı istihdam, 4 milyon 700 bin sınırına dayanarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

* Hububat ile et, süt, yem fiyatlarını aşırı şekilde yükseltmeye çalışanlara izin vermeyeceğiz, gerekli dersi vereceğiz.

* Bugün itibariyle yaptığımız aşı sayısı 43 milyon doza yaklaşmıştır. Son 1 haftada nüfusuna oranla dünyada en çok aşı yaptıran ülke konumundayız.

* Hedefimiz birkaç hafta içerisinde 18 yaş nüfusumuzun üstünün tamamına açmaktır.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Bilim Corona Cumhurbaşkanı HES kodu kalkan Recep Tayyip Erdoğan Sanayi süt Türkiye
Loading...