Bilim Kurulu Üyesi Tezer: Toplumsal bağışıklık için çocuklar da aşılanmalı

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Prof. Hasan Tezer, toplumsal bağışıklığı oluşturabilmek için nüfusun yüzde 20'sini oluşturan çocukların da aşılanmasının önemli olduğuna dikkati çekti: Çocuklar çok hafif geçiriyor ama bulaşta faktör olabilirler, bu bulaşı engellemek için aşılanmaları oldukça mühim.

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi ve Gazi Üniversitesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Hasan Tezer, yeni mutasyonlu virüsün bütün yaş gruplarında eşit oranda bulaşıcılık gösterdiğini, bulaşıcılık fazla olduğu için çocukların da etkilenen grubu oluşturduğunu söyledi:

ÇOCUKLAR ARTIK DAHA ÇOK ETKİLENİYOR

– Bundan önceki dönemlerde evlerde anne baba enfekteyken çocuk enfekte olmuyordu ya da BİR kişi enfekte kalıyordu. Ama artık bütün ev ahalisinin enfekte olduğunu görüyoruz ve çocuklarında etkilendiğini söyleyebiliriz. Ama ‘çocuklarda daha ağır seyrediyor’, ‘daha ölümcül bir hale geldi’, ‘yoğun bakım ihtiyacı daha fazla oldu’ demek için bununla ilgili elimizde bilimsel veri yok. Kendi gözlemlerimizde öyle. Ama vakaların artması ile oran da arttığı için çocuk vaka sayıları da artacaktır.

Gazi Üniversitesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof.  Hasan Tezer

12-15 YAŞ GRUBUNDA YÜZDE 100 ETKİLİ

– Yakın bir zamanda Pfizer-BioNTech aşısının 12-15 yaş arasındaki 2 bin 260 çocukta yapılmış aşı çalışması tamamlandı. Genel anlamda baktığımız zaman daha önce yapılmış olan 16-25 yaş grubu çalışma ile kıyaslandığında yan etkilerinin farklı olmadığı, çok ciddi yan etkilerinin olmadığı ifade edildi. Yani çalışmanın sonucunda aşı 12-15 yaş grubunda güvenli ve yüzde 100 etkili olarak açıklandı. Bu sonuçlarla da ABD Gıda ve İlaç Dairesine (FDA) başvuru yapıldı. Zannedersem haftaya acil kullanım onayı için görüşmeler gerçekleşecek.

KANADA İZİN VEREN İLK ÜLKE OLDU

– Bu hafta Kanada’nın bir eyaletinde vaka sayıları fazla olduğu için okullarda bulaş arttığı için okullar kapatılmış durumdaydı ve bu kapatmadan bir gün sonra Kanada hükümeti dünyada ilk kez 12-15 yaş arasındaki çocuklarda Pfizer-BioNTech aşısının kullanım izni onayını verdi. Yakın zamanda ilk doz aşılar çocuklara yapılacak. Hedef; birinci dozun 12-15 yaş arası çocuklara şimdi yapılması, eylül ayından önce okullar açılmadan da ikinci dozun yapılması şeklinde. Amaç; çocukların okullarına aşılı olarak dönmeleri ve öğretmenlerinde aşılamaları sağlanıp güvenli okul ortamı, bulaşın az olduğu bir okul ortamını sağlamak.

TOPLUMUN YÜZDE 70’NİN BAĞIŞIK HALE GELMESİ GEREK

– Artık risk grupları, belli yaş grubunun üstündekiler aşılanmaya başlandı, hatta bitiyor ve sıra yavaş yavaş çocuklara geliyor. Toplumsal bağışıklığı oluşturabilmeniz için nüfusun yüzde 20’sini oluşturan çocukların da aşılanması önemli. Toplumsal bağışıklık için toplumun yüzde 70’inin bağışık hale gelmesi gerekiyor. Burada çocuklar da önemli grubu oluşturuyor. Çocuklarda güvenlik çalışmaları çok önemli ve aşıların güvenli olması gerekiyor.

– Ülkemizde yaklaşık 22 milyon çocuk olduğunu söyleyebiliriz. Bu da tüm nüfusun yüzde 27’sine denk geliyor ve toplumsal bağışıklık sağlanabilmesi için nüfusun yüzde 50-70inin aşılanması gerektiğini söylüyorduk. Çocuklarda hastalık hafif geçiriliyor şu an bile bunu söyleyebiliriz. (DHA)

Corona temaslıları dikkat! En erken üç gün sonra... İlginizi Çekebilir Corona temaslıları dikkat! En erken üç gün sonra... 'Hidroksiklorokini tedavi rehberine koyanlar ölümlerden sorumludur' İlginizi Çekebilir 'Hidroksiklorokini tedavi rehberine koyanlar ölümlerden sorumludur'

 

 

ABD Adıyaman anne baba Bilim BioNTech Çocuk Corona Gazi Üniversitesi Kanada okul Sağlık Sağlık Bakanlığı savaşçı
Loading...