Savaşçı: Aşının yan etkileri 2 günden fazla sürerse test yaptırılmalı

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ümit Savaşçı, corona virüsüne karşı yapılan aşıların yan etkileri ile corona virüsü semptomlarının karıştırılmaması uyarısında bulundu: Genelde aşıların yan etkisi 2-3 gün sürebilir. Daha da uzuyorsa ve belirtiler belirgin hale geliyorsa mutlaka test yaptırın.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ümit Savaşçı, aşıdan sonra oluşacak yan etkilere ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Ümit Savaşçı, aşıya bağlı corona virüsü kapmanın mümkün olmadığını belirterek, şunları söyledi:

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ümit Savaşçı,

– Ben aşı oldum. Hafif bir kol ağrısı, baş ağrısı, halsizlik, özellikle BioNTech aşısından sonra biraz daha yoğun kas, eklem ağrıları, bulantı halsizlik biraz fazla olmakta. Bazı kişilerde ilk dozdan sonra, bazılarında da genel olarak ikinci dozdan sonra biraz daha ağır belirtiler olabilir.

SAĞLIK KURULUŞLARINDA KAPMIŞ OLABİLİRLER

– Ama bunların dışında özellikle 38 derecenin üstünde ateş, şiddetli boğaz ağrısı, öksürük, baş ağrısı geçmiyorsa, koku, tat kaybı, ishal geliştiyse, eklem ağrıları iki güne rağmen sona ermemişse bu kişi corona virüsü de kapmış olabilir. Çünkü bu kişiler aşı yaptırmak için sağlık ocaklarına, sağlık kuruluşlarına gidiyorlar, yoğun bir ortama giriyorlar. Burada ya da iş ortamında virüsü kapmış olabilirler. Aşının yan etkilerini iyi irdelemek lazım. Her aşının yan etkisi virüs olmayabilir ama sorgulamak lazım.

– Ne yazık ki bizim sahada gördüğümüz belirtiler aşı yaptırdıktan 3-5 gün sonra corona virüsü belirtileri gösterip testi pozitif çıkan vatandaşlarımız mevcut. Dolayısıyla kendi şikayetlerini iyi gözlemlemeleri gerekiyor. Şunun altını özellikle çizeyim; bu aşılar hiçbir şekilde canlı aşı olmadığı için aşıya bağlı corona virüs kapma, hasta olma ihtimali yok.

– Ama şikayetleri giderek artıyorsa ateş, halsizlik, eklem ağrıları daha belirgin oluyorsa koku, tat kaybı, sırt, göğüs ağrısı, ishal herhangi birisi bu tabloya ekleniyorsa o zaman mutlaka PCR testi yaptırması gerekiyor. (DHA)

Coronanın iğrenç bir yan etkisi daha ortaya çıktı! İlginizi Çekebilir Coronanın iğrenç bir yan etkisi daha ortaya çıktı! İtalyan kadına yanlışlıkla tek seferde altı doz Pfizer aşısı verildi. İlginizi Çekebilir İtalyan kadına yanlışlıkla tek seferde altı doz Pfizer aşısı verildi.

 

baş ağrısı BioNTech canlı Corona Kadın Sağlık Sağlık Bilimleri Üniversitesi savaşçı
Loading...