NASA, Hubble uzay teleskobu tarafından çekilmiş ve 150 milyon ışık yılı uzaklıktaki NGC 5037'nin görüntülerini paylaştı.

Loading ...

Başak takımyıldızında yer alan NGC 5037, 1785 yılında İngiliz astronom William Herschel tarafından keşfedilmişti. 150 milyon ışık yılı uzaklıktaki sarmal galaksinin çok parlak bir merkezi olmasına rağmen bu bölgeden gelen ışığın çoğu onu çevreleyen toz tarafından gizleniyor.

NGC 5037, Başak takımyıldızındaki Başak Kümesi’nin bir parçası. Bu kümede, bir kara deliğin tarihsel ilk görüntüsünün alındığı ünlü Messier 87 galaksisi de dahil olmak üzere 2.000’e kadar galaksi var.

Uzay teleskobu Hubble…

Hubble, NGC 5037 galaksisine kadar tüm yolu görmek için teleskobun Geniş Alan Kamerası 3’ü (WFC3) kullandı. Hubble için bilim insanları; “WFC3; ultraviyole, görünür ve kızılötesi ışığı toplayabildiği ve böylece gözlemlediği nesneler hakkında zengin bilgiler sağladığı için çok yönlü bir kameradır” diye yazıyor.

WFC3, 2009 yılında astronotlar tarafından Hubble'a kuruldu. Hubble'ın ömrünü beş yıl daha uzatmak amaçlanırken 12 yıl sonra hem Hubble hem de WFC3 aktif kullanımda.

İLGİLİ HABERNASA, Samanyolu galaksisinden yeni bir görüntü paylaştı İLGİLİ HABERUzay meraklısı, Starlink uydularını takip eden web sitesi yaptı İLGİLİ HABERUzay macerası iki kardeşi karşı karşıya getirdi Yayınlanma Tarihi: 11:48, 31 Mayıs 2021