Babacan: Bu işi bilmiyorlar… Ellerine yüzlerine bulaştırdılar!

DEVA Partisi Genel Başkanı  Ali Babacan, dün gece art arda yapılan açıklamaların döviz kurlarına zerre kadar etki etmediğini söyledi.

Babacan: Bu işi bilmiyorlar… Ellerine yüzlerine bulaştırdılar!

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, bir dizi ziyarette bulunmak ve meslek örgütlerinin temsilcileriyle buluşmak üzere geldiği Kuşadası'nda partisinin il ve ilçe yöneticileriyle kahvaltıda bir araya geldi.

Ardından esnaf ziyaretleri yapan Babacan, partisinin ilçe binasını açılışında keşkek dövdü. Babacan burada yaptığı konuşmada, Türkiye'de krizlerin çok büyüdüğünü ve derinleştiğini, her alanda problemlerinin arttığını belirterek dün gece yaşanan gelişmeleri eleştirdi.

Hazine ve Maliye Bakanı, Merkez Bankası ve BDDK'nın açıklamalarını eleştiren Babacan,
şu ifadeleri kullandı:

*Çok uzaklara gitmeden, sadece dün geceden bu sabaha yaşadıklarımıza bakın. Ellerine yüzlerine bulaştırdılar. Ne yapacaklarını şaşırdılar. Dolar 17 lirayı geçti faizler yükseliyor. Türkiye dünyada artık riskli ülke olarak görünüyor.

*Dün bütün devlet kurumları sözüm ona açıklamalar yaptılar. Bir açıklama yetmedi 3,4. Yetmedi 5, sabah uyandık, piyasalar açıldı, dolar kuruna baktık zerre kadar faydası yok.

*Devleti oyuncağa çevirdiler, koskoca BDDK açıklama yapıyor, Merkez Bankası açıklama yapıyor, Hazine açıklama yapıyor sonuç sıfır. Bu kurumlar bir araya gelip konuştuğu zaman piyasaların kendisine çeki düzen vermesi gerekiyor.

KONTROLÜ ELDEN KAÇIRDILAR

İktidarın kontrolü elden kaçırdığını söyleyen Babacan, “Bunlar yapamıyor, yapamayacaklar. Bu işi bilmiyorlar. Bilmediklerinin de farkında değiller. Şu an için ülkenin başındaki insan ben ekonomistim diyor. Ülkeyi ne hale getirdiğini gördük. Çarşı pazarda fiyatlar üçe dörde katladı. Yazıktır bu ülkeye, günahtır, bilmiyorsanız yapamayacaksanız çekilin gidin. Bu ülke sizin yükünüzü taşımak zorunda değil” şeklinde konuştu.

“BİTTİK, HARBİDEN PARA KAZANAMIYORUZ”

Babacan'ın konuşma yaptığı sırada caddeden geçen bir minibüs şoförü, “Bittik. Harbiden para kazanmıyoruz, çoluk çocuğumuza  ekmeği çıkaramıyoruz, sizden umut bekliyoruz” diye bağırdı. Babacan mikrofonu verdiği minibüsçü aynı sözleri kalabalığa haykırdı. Ali Babacan ise, “Görüyorsunuz, bir dokunuyorsunuz bin ah işitiyorsunuz. Ülkenin gerçeği bu, kim ne derse desin. Şu anda Türkiye Avrupa'da en yüksek enflasyonu yaşayan ülke. Bu gün mazot 28-29 lira, yazık değil mi? Lastik 2 bin 500 lira. İş yapıp, alnının teriyle para kazanarak mutlu olan hiç kimse yok. Vatandaşa bir dokunuyorsunuz bin ah işitiyorsunuz. Ülkenin durumu bu” dedi.

“SEÇİME SAYILI GÜNLER KALDI, DAYANIN”

Vatandaşın dayanacak gücü kalmadığını  söyleyen Babacan, şu ifadeleri kullandı:

*Seçim yakın, Kasım'da da olsa, Haziran'da da olsa seçim yakın. Günler sayılı. Vatandaş bize soruyor, bu sürede nasıl dayanacağız.

*Haklısınız. Şu anda hükümetin yapması gereken şu, ‘Ben beceremedim, yapamadım. Enflasyonu, kuru, dövizi patlattım diyerek bırakıp gitmesi lazım.

*Olması gereken bu. Yanlışta ısrar edilmez. Bunlar ısrarla inatla yanlış yapıyorlar. Ama hep beraber başaracağız. Türkiye büyük bir ülke. Hep beraber ülkeyi ayağa kaldıracağız.

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Babacan, altılı masanın adayı, basın özgürlüğü, mevcut Cumhurbaşkanlığı Sistemi, ekonomi başlıklarında önemli açıklamalarda bulundu. Toplumun ve piyasaların güvenini kazanmadan hiçbir şekilde sorunları çözme şansları olmadığını söyleyen Babacan, Türkiye'nin iflas riskinin oldukça fazla yükseldiğini söyledi.

Türkiye'nin savrulduğunu, insanların umudunun kırıldığını belirten Babacan, “Şu anda hükümet bir patinaj durumuna girmiş, yaptığı hiçbir şey işe yaramıyor. Türkiye'nin iflas riski  tarihin en yüksek noktasında, şu anda (800 puanı aşmış) durumda. İflas ne demek döviz bulamayıp doğalgaz, petrol alamamak demek. Bugün 29 liraya çıksa bile bulunan mazotu bulamamak demek. Türkiye'nin karanlığa gömülmesi demek. Bütün bunlar Türkiye'nin önündeki risklerdir. Buradan hükümete çağrı yapıyorum. Bir an önce aklınızı başınıza toparlayın, bir an önce ekonomi de doğru işler yapın aksi halde bu millete ve ülkeye bedeli çok daha ağır olacak. Yanlıştan vazgeçin, yanlışta ısrar etmeyin” çağrısı yaparak iktidar değişmeden sorunların çözümünün mümkün olmayacağını söyledi.

“ERDOĞAN'IN ADAYLIK AÇIKLAMASININ HİÇ BİR ÖNEMİ YOK”

Erdoğan'ın Cumhur İttifakı’nın adayı olduğu açıklamasının inandırıcı olmadığını, aday olabilmek için 100 bin imza veya partisinin Yüksek Seçim Kuruluna resmi başvuru yapması gerektiğini hatırlatan Babacan, şu ifadeleri kullandı:

*Erdoğan'ın açıkladığı adaylığının hiçbir önemi yok. Ne zaman ki Yüksek Seçim Kurulu’na gider başvuruda bulunur veya ne zamanki partisi adayımız Erdoğan'dır diyerek YSK'ya başvurursa o zaman inanırım.

*Bunların hepsi taktik olabilir. Sağ gösterip, sol oynayabilirler. Sözlerine güven yok, önemi yok. Altılı masadakilerin kendine göre bir takvimi var, o takvim dışında bir şeyler yaptırma gayreti ve amacı var.

*Bizim kendi takvimimiz gayet güzel işliyor. Hiç kusura bakmasın biz onun talimatıyla ilerleyecek insanlar değiliz. Bize dikte etmeye, empoze etmeye çalıştığı takvime uyacak değiliz. O kendi işine baksın.”

BASIN ÖZGÜRLÜGÜ

Hükümet kurulur kurulmaz, anında basın özgürlüğünü harekete geçireceklerini belirten Babacan, kurulacak hükümetin kendisine yakın basın, kendisine uzak basın diye ayırım yapmayacağını söyledi.

Kimseye baskı yapılmayacağını, patronu aranarak hiçbir gazetecinin kovulmasının istenmeyeceğini dile getiren Babacan, “Devletin basın organlarının yöneticilerinin gerçek gazetecilik mesleğinden gelenlerden oluşması gerekiyor” dedi.

“150 BİN CUMHURBAŞKANINA  HAKARET DAVASI”

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın AKP Genel Başkanı şapkasıyla her kese hakaret ettiğini, kendisine yapılan eleştirileri ise Cumhurbaşkanı şapkası giyerek dava açtırdığını belirten Babacan, “En son açtığı davaların sayısı 150 bini geçmişti. Böyle bir şey olabilir mi? Devletin her türlü imkanını, cumhurbaşkanına kanunların verdiği hakları kendi kişisel şahsi çıkarları için kullanıyor. Bu adil değil” şeklinde konuştu.

“KURTARIN BİZİ”

Kuşadası turistik çarşısı ve Cuma Pazarı'na giden Babacan'a ilgi büyük oldu. Bir çok vatandaşın, “Hep birlikte meydanlara çıkın. Birlik beraberlik içinde çalışın. Kurtarın bizi ne olur” ifadelerine, DEVA Partisi lideri seçimi işaret etti.

Ali Babacan: 6'lı masada bugüne kadar Cumhurbaşkanı adayı ismi konuşulmadı İlginizi Çekebilir Ali Babacan: 6'lı masada bugüne kadar Cumhurbaşkanı adayı ismi konuşulmadı

 

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...