Lise mezunu emekli polise ilave ödeme

Yıpranma dahil 25 yıl 3 ay görev yapmış lise mezunu polis memuruyum. 2007 Mart ayında emekli oldum. Halen 800 ek göstergeden maaş alıyorum. 3600 ek gösterge beni etkiler mi, ek göstergem ne olur? Cenan U.

Kamuoyunda 3600 ek gösterge yasası olarak tanımlanan 7417 sayılı yasa ile 5434 sayılı Emekli Sandığı Kanunu'na eklenen Ek Madde 85'e göre, millî istihbarat ve emniyet hizmetleri personeli ve subay, astsubay, uzman jandarma ve uzman erbaşlar ile çarşı ve mahalle bekçisi kadro unvanı esas alınarak emekli/yaşlılık aylığı veya malullük aylığı ödenenlerden aylık bağlanmasına esas ek göstergeleri 3600 gösterge rakamının altında olup aylıkları ile birlikte makam tazminatı ödenmesine hak kazanamamış olanlara, 15 Ocak 2023 tarihinden itibaren her ay aylıkları ile birlikte 1.200 TL tutarında ilave ödeme yapılacak. İlave ödemeden yararlananlara 5434 sayılı Kanun'un ek 81. maddesine göre ödenmekte olan 100 TL'lik ek ödeme ayrıca yapılmayacak.

1.200 TL'lik ilave ödemeden yararlanabilmek için sosyal güvenlik destek primi ödemek suretiyle çalışanlar dahil herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna tabi olarak çalışmıyor olmak gerekecek. Çalışanlara bu ödeme yapılmayacak.

Vefat edenlerin aylığa müstahak dul ve yetimleri de aynı şartlar dikkate alınarak, aylık bağlama oranlarında ilave ödemeden yararlandırılacak.

Ocak 2023'te bir işte çalışmıyor olursanız, size de emekli aylığınızla birlikte 1.200 TL ilave ödeme yapılacak.

25 yıllık sigortalılık/hizmet süresi

7 Aralık 1998 tarihinde (18 yaşında) 4/a (SSK) başlangıç. Sonrasında 1 Eylül 2003 4/c başlangıç. 25 yıllık sigortalılık hizmet sürem hangi tarihten itibaren geçerlidir? Gökhan

Sigortalılık süresi, sigortalının emekliliği için gereken ve uzun vadeli sigorta kolları olarak tanımlanan malullük, yaşlılık ve ölüm sigortalarına tabi olarak ilk defa çalışmaya başladığı tarih ile aylık bağlanması için yazılı istekte bulunduğu tarih arasında geçen süre olup, bu sürenin tamamen prim ödenerek geçirilmiş olması koşul olmadığı gibi, bu sürenin başlangıç ve sonu arasında aralıklı ya da birden çok sigortalılık haline tabi çalışmanın, sigortalılık süresinin belirlenmesinde bir önemi bulunmuyor. Bu bağlamda, sigortalılık sürenizin hesabında ilk defa 4/a kapsamında sigortalı olduğunuz 7 Aralık 1998 tarihi esas alınır. Ancak 4/c (Emekli Sandığı) statüsünden emeklilik koşullarının belirlenmesinde ve emekliliğe hak kazanılmasında sigortalılık süresi değil, fiili hizmet süresi yani fiilen prim/kesenek ödenen süreler esas alınıyor. Bu bağlamda, 4/c açısından 25 yılın hesabında fiilen 4/a kapsamında prim ödenen prim gün sayınız ile 4/c kapsamında emekli keseneği ödenen fiili hizmet süreniz dikkate alınır.

Yaş kademesini hizmet süresi belirler

1992 Nisan ayında ödenmiş 10 günlük SSK primim var.  26 Eylül 2001'de öğretmen olarak atandım. O günden bu güne kesintisiz çalıştım. Daha sonra hizmetlerimi birleştirdim. Emekli Sandığı'nda 21 yılı doldurdum. Şimdi benim 1992'nin yaş koşullarına göre emekli olmam gerekmez mi? Songül M.

1992 yılındaki 10 günlük sigorta priminiz, 4/c (Emekli Sandığı) statüsünden emekliliğiniz için 25 yıl yerine 20 yıl hizmet süresine tabi olmanızı sağlar. Ancak yaş kademenizi 23 Mayıs 2002 tarihinde mevcut olan hizmet süreniz belirler. 23 Mayıs 2002 tarihi itibarıyla 10 gün dahil hizmet süreniz 3 tam yıldan az olduğundan, yaş kademesinde karşılık bulamazsınız ve emeklilik için 58 yaş koşuluna tabi olursunuz.

Loading...