Önlisanstan lisansa geçmek isteyen 312 bin 855 adayın katılacağı DGS 30 Haziran Pazar günü gerçekleştirilecek. Geçtiğimiz günlerde erişime açılan sınav giriş belgesine ÖSYM AİS üzerinden erişilebiliyor.

DGS SAAT KAÇTA BAŞLAYACAK?

ÖSYM’nin takvimine göre sınav 30 Haziran 2024 Pazar günü saat 10:15’de yapılacak.

DGS KAÇ DAKİKA SÜRÜYOR?

DGS, 135 dakika sürecek. 

Sınav evrakı dağıtıldıktan sonra adayların, sınavın cevaplama süresinin ilk 100 dakikası tamamlanmadan ve sınavın son 15 dakikası içinde sınav salonunu terk etmeleri yasak olacak.

DGS SAAT KAÇTA BİTİYOR? 

Saat 10.15'te başlayacak olan DGS, 12.30'da sona erecek.

DGS GİRİŞ YERLERİ

DGS NASIL OLACAK?

Sınav 135 dakika sürecek, adaylara sayısal ve sözel bölümden oluşan bir yetenek testi uygulanacak. Testte, 50 sayısal ve 50 sözel olmak üzere toplam 100 soru yer alacak. Sınavda uygulanacak test, lisans öğrenimindeki başarıda etkili olan sayısal ve sözel içerikli akıl yürütme (muhakeme) becerilerinin ölçülmesini amaçlanıyor. Bu amaçla ilgili olarak hazırlanacak sorular, ön lisans programlarında kazanılan bilgi ve becerileri ölçmeye yönelik olmayacak. Test soruları, farklı alanlardan gelen yükseköğretim kurumu mezunlarının cevaplayabilecekleri nitelikte olacak.

ÖSYM’DEN SAAT UYARISI

ÖSYM tarafından sınava girecek adaylara saat uyarısı yapıldı. ÖSYM’nin açıklaması şu şekilde;

“30 Haziran 2024 tarihinde uygulanacak olan sınav için adaylar, saat 10.00'dan sonra sınav binalarına alınmayacaklardır.”