Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Göbek deliği estetiğini en çok kimler tercih ediyor?
Göbek deliği estetiğini en çok kimler tercih ediyor?
Son zamanlarda göbek deliği estetiğinde talebin arttığı bilgisini veren Op. Dr. Serdar Bora Bayraktaroğlu, uygulamanın özelliklerini ve kimlerin daha çok tercih ettiğini anlattı.
Güzellik 21 Mart 2018 - 17:21

Göbek deliği estetiğini kimler tercih ediyor? “Kilo alıp verme, çoklu doğumlar ya da piercingi çıkarma gibi nedenlerin yanında göbek deliği estetiği ihtiyacını tetikleyen faktörlerden biri sosyal medyadaki mükemmel beden ideali.” şeklinde konuşan Op. Dr. Serdar Bora Bayraktaroğlu, uygulama hakkında merak edilenleri aktardı.

ÜNLÜLERİN PAYLAŞIMLARI ETKİLİYOR

Estetik Plastik Cerrah Dr. Serdar Bora Bayraktaroğlu son günlerde talep gören uygulamalardan birisi olan ‘göbek deliği' restorasyonunu özellikle yaz mevsiminin yaklaşmasına bağlıyor ve ekliyor:

gobek-deligi-shutter

“Yaklaşan yaz mevsimi nedeniyle pek çok hasta göbek deliği restorasyonu için bize başvuruyor. Ayrıca hızlı kilo alıp verenler, piercing kullanımını bırakanlar ve özellikle çoklu doğum yapanlar göbek bölgelerindeki deformasyon nedeniyle bu uygulamayı tercih ediyorlar. Ancak bu nedenlerin yanında belki de daha baskın olarak sosyal medyada özellikle dünyaca ünlü isimlerin paylaştıkları fotoğraflar bu talebin yoğunlaşmasında etkili oluyor.” diyerek konuya ilişkin bir değerlendirme yapıyor.

‘GÖBEK DELİĞİ GÜZELLİĞİ’ KAVRAMI…

‘Umbilicoplasty' yani göbek deliği estetiğinin, göbek deliğinin şeklini, boyutunu ya da yerini değiştirmek için yapılan bir plastik cerrahi prosedürü olduğunu belirten Bayraktaroğlu, “Artık göbek deliğinin özellikle yaz mevsiminde estetik görünmesini ve fark edilmesi bir kültür olarak değerlendirilebiliriz. Güzel göbek deliği kavramı oluştuğu için bu yönde çalışmalar da artıyor.” şeklinde konuştu.

SADECE GÖRSELLİK İÇİN YAPILMAMALI!

Plastik Cerrah Dr. Serdar Bora Bayraktaroğlu göbek deliği estetiği konusunda çok dikkatli olduklarının altını çizerken; “Özellikle genç hastalara ideal beden imajı arıyorlarsa, bu hastalar ciddi bir şekilde bilinçlendirilmeli. Hatta sadece bu nedenle yaptırmak isteyen hastalara uygulanmamalı. Göbek deliği estetiği gerçekten deforme olmuş ve sağlık açısında da olumlu sonuçlara muhtaç vakalarda yapılmalı” diyor.

Doğal olmayan vücut ya da yüz imajı beklentileri olan hastaların, gerekli görmeleri halinde psikiyatr ya da psikoloğa yönlendirilmesi gerektiğini belirten Op. Dr. Bayraktaroğlu, sağlıklı olmanın ‘mükemmel beden'e ulaşmakla eş değer olmadığı konusuna dikkat çekiyor.