Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
173 yıllık opera Ernani, İstanbul’da sahnelenecek
173 yıllık opera Ernani, İstanbul’da sahnelenecek
Geçtiğimiz sezon, Türkiye’de 170 yıl aradan sonra ilk kez sahnelenen Verdi'nin 'Ernani' operası, 19 Ocak'ta sanatseverlerin karşısına çıkacak. 
Kültür Sanat 16 Ocak 2018 - 16:13

Ünlü İtalyan besteci Giuseppe Verdi’nin Fransız yazar Victor Hugo’nun eserinden uyarladığı Ernani, yeniden İstanbul’da temsil verecek. Eser, dünyada ilk kez 1844 yılında Venedik'de sahnelendi. Türkiye’de ise ilk kez 1846’da, İtalyan sanatçılar tarafından bugünkü Çiçek Pasajı’nın bulunduğu yerdeki Naum Tiyatrosu’nda oynandı.

Oyunun koreografisi Rumjana Popova'ya, kostüm tasarımları Maria Trerdafilova ve Lora Marinova'ya, dekor ve ışık tasarımı ise Kuzman Popov'a ait. Eserde Efe Kışlalı, Bülent Külekçi, Murat Güney, Cengiz Sayın, Zafer Erdaş, Gökhan Ürben, Perihan N.Artan, Evren Ekşi, Deniz Yetim, Banu Ergün, Pınar Koç, Serkan Bodur, Engin Yavuz ve Cengiz Arslan dönüşümlü olarak rol alıyorlar.

Ernani, 19-23-24 Ocak’ta saat 20:00’de, 20 Ocak’ta ise saat 16:00’da Kadıköy Belediyesi Süreyya Opera Sahnesi'nde sahnelenecek.

ernani3
ERNANI’NİN KONUSU ŞÖYLE:

Bütün toprakları elinden alınmış bir soylu olan Ernani, haydutların içine düşmüş ve onlardan biri olmuştur. Güzeller güzeli Elvira’yı sevmektedir. Elvira, yaşlı Silva’nın nişanlısıdır ve yakında onunla evleneceği için çok üzülmektedir; çünkü o da Ernani’yi sevmektedir. Kral Carlos da Elvira’ya aşıktır. Elvira onun aşkını reddedince, zor kullanmaya çalışır ancak tam o sırada Ernani gelip Carlos’u durdurur. Daha sonra seyyah kılığında Silva’nın sarayına girmeyi başarır ve Silva’dan kalacak bir yer ister. Bu sırada Silva’nın, Elvira ile evlenmek üzere olduğunu öğrenir. Elvira, Ernani’nin öldüğünü sanmaktadır. Ernani, Elvira’ya gerçek kimliğini açıklar. Tam o sırada Silva, çifti birlikte yakalar ve neler döndüğünü anlar. Buna rağmen Ernani’ye, kendisini krala karşı koruyacağına dair söz verir. Ancak bu söz Ernani’yi, Silva’ya karşı daimi olarak borçlu bırakacaktır.
İtalyanca seslendirilecek olan eserin orkestra şefliğini, Zdravko Lazarov üstleniyor. Eserin rejisörü Kuzman Popov, koro şefi ise Paolo Villa.