2017 PEN Şiir Ödülü Egemen Berköz’e verildi

PEN Türkiye Merkezi, 2017 PEN Türkiye Şiir Ödülü Egemen Berköz'e verildi

2017 PEN Şiir Ödülü Egemen Berköz’e verildi

PEN Türkiye Merkezi, 2017 PEN Türkiye Şiir Ödülü'nün sahibini açıkladı. Buna göre bu seneki ödül, İlk kitabı ‘Çin Askeri Ah Devran'dan (1966) başlayarak sarsıcı bir şiir yazan, insanın yalnızlığını toplumsal varlığı içinde değerlendiren, her zaman daha derini yoklayan, fakat bu yoklamayı insanın iç sesiyle yapıyormuş gibi düşündüren ismi Egemen Berköz'ün.

pemn1

PEN Türkiye Merkezi'nin ödül gerekçesinde, “Şiiri kadar çevirileri ve yazılarıyla da edebiyata, şiire, müziğe ve yaşama dingin, usul bir ses katan Egemen Berköz az yazmasına karşın unutulmaz şiirleriyle de her zaman farklı bir ses olmayı sürdürüyor” ifadeleriyle adından söz ettiği Egemen Berköz, ödülünü Dünya Şiir Günü’nde aldı.

egemen

EDEBİYATIN SESSİZ İŞÇİSİ

Gecede şair, yazar Turgay Fişekçi ve Berköz'ün 57 yıllık arkadaşı şair, yazar Eray Canberk de birer konuşma yaptılar. Canberk, “Bizim 60 kuşağı hayatla iç içe yaşamış bir kuşaktır. Ve hayatı şiirlere yansıtmışızdır. Egemen Berköz de hayatı ciddiye alan bir şairdir. Şiirinde hayatla ilgili ne varsa görebilirsiniz. Berköz'ün üslubu, biçemi Behçet Necatigil'e benzer fakat ondan ayrılan tarafları da var. Berköz'ün şiiri kapalıya yakın bir şiirdir. Edebiyatımızın bu sessiz işçisini, sessiz emektarını unutmadığı için Türkiye PEN'e teşekkür ediyorum” dedi.

Özdemir Asaf'ın şiirleri Fransızca'ya çevrildi İlginizi Çekebilir Özdemir Asaf'ın şiirleri Fransızca'ya çevrildi
Loading...