Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
24. İstanbul Caz Festivali’nde bu hafta ne var?
24. İstanbul Caz Festivali’nde bu hafta ne var?
İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından bu yıl 24. kez düzenlenen İstanbul Caz Festivali, devam ediyor. İşte, festivalin bu haftaki programında müzikseverlerle buluşacak olan isimler...
Kültür Sanat 10 Temmuz 2017 - 12:10

24. İstanbul Caz Festivali, devam ediyor. 20 yıldır Garanti Bankası’nın desteklediği festivalde, bu hafta usta kontrbasçı Christian McBride, kendi gruplarıyla olduğu kadar yaratıcı işbirlikleriyle de tanınan ABD'li caz saksofoncusu Joshua Redman, Küba'nın dahi piyanisti Roberta Fonseca, Oscar ödüllü Birdman filminin akıldan çıkmayan davul ritimlerinin yaratıcısı Antonio Sanchez, Zen felsefesinde etkilenen kendine has minimalist tarzıyla Avrupa cazının en sıra dışı isimlerinden biri kabul edilen Nik Bärtsch, sahne alacak. Festival kapsamında İstanbullu müzikseverler Türkiye cazının usta isimlerini bir daha bir araya gelmesi çok zor ekiplerle bir arada dinleme fırsatı da bulacak.

BU HAFTANIN PROGRAMI

Christian McBride's New Jawn

Kandace Springs
10 Temmuz Pazartesi, 20.30, Sultan Park – Swissotel The Bosphorus

Blue Note'un yeni keşfi piyanist, büyüleyici vokaliyle Kandace Springs, soul, caz ve popu birleştiren eğlenceli şarkılarıyla Sultan Park'ta sıcacık bir yaz akşamında sahnede olacak. İlhamını Sade, Ella Fitzgerald, Lauryn Hill, Billie Holiday, Nina Simone, Erykah Badu gibi divalardan alan genç müzisyenin sonrasında ABD'li caz basçısı Christian McBride, yeni projesi New Jawn Quartet ile modern caz keşiflerine yelken açacak. Yer aldığı 300'den fazla kayıtla kendi neslinin en çok kayıtta bulunan caz sanatçılarından sayılan McBride, sahip olduğu beş Grammy ödülü ile virtüözlüğünü kanıtladı. Herbie Hancock, Diana Krall, Chick Corea gibi caz müzisyenlerinin yanı sıra Sting, Paul McCartney ve Celine Dion gibi yıldızlarla da çalışan McBride, aralarında 18 kişilik Big Band projesinin de olduğu beş farklı ekibe liderlik ediyor.

Joshua Redman, Christian McBride, Kandace Springs
TRT Hafif Müzik ve Caz Orkestrası
11 Temmuz Salı, 21.00, Zorlu PSM Ana Tiyatro

Ülkemizin en köklü caz topluluklarından TRT Hafif Müzik ve Caz Orkestrası ve topluluğun şefi Kamil Özler, dünya cazının usta isimleri Christian McBride ve Joshua Redman'ın yanı sıra yükselen yıldız Kandace Springs ile buluşuyor. Meraklılarının her birini ayrı ayrı takip ettiği solistlerin İstanbul Caz Festivali için ilk kez bir araya geldiği bu gece, kaçıranın pişman olacağı bir konser vaat ediyor.

“Havana Gecesi”
Roberto Fonseca
Dayme Arocena
12 Temmuz Çarşamba, 20.30, Uniq Açıkhava Sahnesi

Buena Vista Social Club ile dünyayı turlayan, Küba müziğindeki köklere dönüşün destansı bir belgesi niteliğindeki son albümü ABUC ile dünya çapında başarı edinen Kübalı caz piyanisti Fonseca ile henüz 23 yaşındaki Kübalı neo-soul vokalisti, Gilles Peterson'un keşfi Arocena, Schindler'in sponsorluğunda yerinizde duramayacağınız ritimleriyle sıcacık bir Afro, Latin ve Küba müziği akşamı için bir arada. Uçuşan kıyafetlerinizi hazırlayın: Havana'nın büyülü atmosferine doğru hızlı bir yolculuğa çıkacaksınız.

Mehmet Ali Sanlıkol & Whatsnext? Featuring Tiger Okoshi
13 Temmuz Perşembe, 19.00, Zorlu PSM Drama Sahnesi

Caz müzisyeni, besteci ve akademisyen Mehmet Ali Sanlıkol, çok özel bir konser için, Japonya kökenli, ABD'li caz trompetçisi Tiger Okoshi ve türlere meydan okuyan topluluğu Whatsnext? ile tam 14 yıl sonra İstanbul Caz Festivali'ne geri dönüyor. İlhamını mehter ve Osmanlı müziğinden alan Mehmet Ali Sanlıkol bu gecede, Gary Burton, Bruce Arnold, Rakalam Bob Moses gibi caz duayenleriyle olan işbirlikleriyle saygıdeğerliğini arttıran, aynı zamanda caz akademisyeni olan Tiger Okoshi ile güçlerini birleştirerek izleyicileri virtüöziteye doyuracak. Sanlıkol, New Orleans cazıyla çiftetelli melodilerini birleştiren şaşırtıcı sentez işlerine yer verdiği son albümü Resolution’dan şarkıları festival izleyicisiyle paylaşacak.

Nik Bärtsch's Ronin
13 Temmuz Perşembe, 21.30, Zorlu PSM Drama Sahnesi

İsviçreli piyanist, besteci ve prodüktör Nik Bärtsch, minimalist ve mistik tınıların öne çıktığı zen funk dörtlüsü Ronin ile festival izleyicilerini kendi iç dünyalarına davet edecek. Bärtsch, yıllar içinde geliştirdiği müzikal dil ile klasik caz çizgilerini aşarak çağdaş müzik, blues, etnik müzik gibi farklı türlerin sınırlarında dolaşıyor.

Antonio Sanchez & Migration
14 Temmuz Cuma, 19.00, Zorlu PSM Drama Sahnesi

Oscar ödüllü Birdman filminin orijinal müziklerine imza atan Meksika asıllı caz davulcusu Antonio Sanchez, Chick Corea ve Pat Metheny gibi devlerle sahne aldıktan sonra, grup lideri olarak kaydettiği son albümü The Meridian Suite'i takiben ilk defa İstanbul'da. Beş yaşında davulla tanışan, dört adet Grammy ödülü sahibi Sanchez, çağının en önemli grup liderleri arasında görülüyor. Bazı film eleştirmenleri ise, Sanchez'in müzikleri olmasaydı Birdman'in o Oscar'ları alamayacağı iddiasında. Bu iddiaların gerçek olabileceğine dair inancınızı tetikleyecek bu performansı kaçırmayın.

Genç Caz: Vibes Trio
13 Temmuz Perşembe, 20.45, Zorlu PSM Amfi

Davulda Mehmet Ali Şimayli, bas gitarda Yiğit Can Öztop ve piyanoda Cenk Esen'den oluşan üçlü, repertuvarlarıında geleneklere bağlı kalarak yorumladıkları caz standartlarının yanı sıra kendi yaptıkları aranjman ve bestelere de yer veriyor. Genç ve sorgulayıcı müzik anlayışlarını, eski yorumcu ve bestecilerin ışığında kendi sesine yansıtmayı amaçlıyor.

Genç Caz: Fulya Akça Quartet
14 Temmuz Cuma, 20.45, Zorlu PSM Amfi

Müziğe 12 yaşında flüt çalarak başladı. Elif Çağlar ve Sibel Köse'nin vokal atölyelerine katıldı. 2012'de Akbank Caz Festivali JAmZZ Genç Yetenekler Yarışması'nda mansiyon ödülü, 2013'te Nardis Genç Caz Vokal Yarışması'nda NTV Özel Mikrofon ödülleri aldı. Fatih Erkoç ile aynı sahneyi paylaştı. Avrupa'da birçok caz atölyesine katılarak önemli caz müzisyenleriyle çalıştı ve sahneye çıktı.

Kerem Görsev Quartet
14 Temmuz Cuma, 21.30, Zorlu PSM Drama Sahnesi

Piyanoyla tanışmasının 50. yılını kutlayan Kerem Görsev ile Ferit Odman, Kağan Yıldız ve Engin Recepoğulları'ndan oluşan dörtlüsü, bu özel gecede sizleri de görmek istiyor. Caz tutkusu 60'ların sonunda konservatuvara adım atmasıyla başlayan, ilk bestelerini 90'lı yıllarda yapan Görsev, Türkiye caz sahnesinin en önde gelen caz piyanistleri arasında yer alıyor. Birçok başarılı caz müzisyeniyle işbirlikleri yapan piyanist, Türkiye'de ve dünyanın dört bir yanında konserler vermeye devam ediyor.

Son güncelleme: 14:49 - 10.07.2017