Sözcü Plus Giriş

Abdullah Balak hayatını kaybetti

Ünlü bestekar Abdullah Balak tedavi gördüğü hastanede 79 yaşında hayatını kaybetti.

null
Güncellenme: 12:44, 25/02/2017
Abdullah Balak hayatını kaybetti

İbrahim Tatlıses, Nuri Sesigüzel, Mahmut Tuncer, Selahattin Alpay ve Seyfettin Sucu gibi sanatçılara çok sayıda türkü yapan besteci Abdullah Balak, uzun süreden beri yaşlılığa bağlı hastalıklardan dolayı tedavi gördüğü Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde bu sabah yaşamını yitirdi.

ab3

Ünlü türkücü İbrahim Tatlsıes’de Balak’ın anısına yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi:

“Şanlıurfa sevdalısı değerli hocamız, değerli bir üstat, kıymetli bir besteci, unutulmaz, efsaneleşmiş; Fadile, Kardaş Dala Konaram, Yarimin Adı Yaşar, Felek Sen Ne Deleksen, Başında Yazması Var, Seherde Uyanasan gibi daha birçok esere imza atan Şanlıurfa sevdasından vazgeçmeyen, Urfa’nın özüne inen bir insan olan değerli ağamızı kaybetmenind erin üzüntüsünü yaşıyorum. Üzüntüm büyüktür ancak ne yazık ki cenazeye gidemeyeceğim. Çok üzgünüm, çok. Niye mi çok üzgünüm? Kalabalık olacağını biliyorum. O kalabalıkta insanlar aşırı bir sevgi göstereceklerdir. İşte bu yüzden gelemiyorum. Sevgili hemşehrilerim beni bağışlasınlar. Şanlıurfa’lı olarak acıyı da tatlıyı da severiz ama bu acı başka bir acı. Terbiye timsali, beyefendi Abdullah Balak Ağa’mızı kaybetmemizin acısını bütün hemşehrilerimle yürekten paylaşıyorum. Hakkı hepimizde büyüktür, varsa bizim hakkımız helal olsun, mekanı cennet olsun inşallah”ab

Ölümüyle sanat camiasını yasa boğan Balat’ın yakınları hastaneye akın etti. Abdullah Balak'ın cenazesi, düzenlenecek törenle Şanlıurfa’da toprağa verilecek.

ABDULLAH BALAK’IN ESERLERİ

Felek sen ne feleksen
Dağıdır yar dağıdır.
Çağırdım bağ içinde
Öz yurdum Urfa'da garibem
Bülbül
Urfalıdır benim yar
Türkmendim rışvan oldum
Kardaş dala konaram
Seherden uyanasan
Yarımın adı yaşar
Urfanın altı bağlar
Başında yazma var
Fadile
Bülbül
Ceylan
Bala ceylan
Eyübün sabrı gelini
Uykumdan seher uyandım
Ah yar elinden
Bülbülün bitmez çilesi
Pencere bizde taka
Urfa nın yolu bağdır
Eminem
Haticem
Cemilem
Baba ben dervişmiyem
Ben sıkmalı al isterim
Endim kuyun dibine

Yayınlanma Tarihi:12:15,