Bengisu Bayrak’ın eserleri New York’ta sergilenecek

Sanatçı Bengisu Bayrak, 26 Eylül-6 Ekim 2017 tarihleri arasında ‘Hide and Seek’ (Saklambaç) isimli sergisiyle New York’ta sanatseverlerin karşısına çıkacak.

Bengisu Bayrak’ın eserleri New York’ta sergilenecek

Hem güzel sanatlar hem de sinema-televizyon eğitimi alan ve halen Nişantaşı Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi'nde öğretim üyesi olarak çalışan Bengisu Bayrak, New York'ta yağlı boya resimler, baskı, tekstil ve video işlerini sergileyecek.

Hitchcock gibi yapımcıların filmlerine kendi versiyonlarını uygulayan ve bunları resimli roman ve film şeridi formunda çalışan sanatçının film ve sanat ikonları ile ilgili eserlerinde gerçek ve yapay iç içe geçiyor.

Önemli galerilerin bulunduğu Chelsea bölgesindeki The Highline Loft'ta yer alacak serginin küratörü Zeynep Utku, çağdaş sanatın kalbinin attığı New York sergisi için Bengisu'nun 30 kadar eserini bir araya getirdiklerini ifade ederek, “Değişik malzeme ve tekniklerle çalıştığı ve bir oyun tadında kurgulanmış işleri çözümlenmeyi bekleyen mesajlar içeriyor, algıları zorluyor. Ses getireceğine inanıyorum” dedi.

ALMANLAR’DAN İLHAM ALDI

I. ve II. Dünya Savaşlarında Almanlara karşı kullanılan kamuflaj tekniğinden ilham alan Bengisu'nun tekstil üzerine boya ve işleme ile yapılmış ‘Razzle-Dazzle' serisi serginin adını anımsatan görsel oyunlar içeriyor.

Sosyal içerikli son eserlerinden olan ‘The Wonderland' serisinde ise Bengisu göçmen sorununu çocuk kitapları üzerinden masalsı olarak anlatmakta. Bu seriden ironik bir işi, Avrupa'ya deniz yoluyla varan göçmenlere verilen orijinal termal battaniye ve üzerine işlediği “Home Sweet Home” yazısından oluşuyor.

15. İstanbul Bienali'ne katılacak sanatçılar açıklandı İlginizi Çekebilir 15. İstanbul Bienali'ne katılacak sanatçılar açıklandı