Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Devlet Opera ve Balesi eski Genel Müdürü Selman Ada’ya inceleme
Devlet Opera ve Balesi eski Genel Müdürü Selman Ada’ya inceleme
Başbakanlık, kendi eserlerinin sahnelenme sayısını artırdığı gerekçesiyle görevden alınan Devlet Opera ve Balesi eski Genel Müdürü Selman Ada hakkında soruşturma başlattı. 
Kültür Sanat 13 Mart 2018 - 12:36

Habertürk’ten Volkan Yanardağ’ın haberine göre, Başbakanlık Kamu Görevlileri ve Etik Kurulu, kasım ayında başlattığı incelemede, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın raporu doğrultusundaki iddiaları değerlendirdi. Selman Ada'nın genel müdürlük görevine geldikten sonra Kamu Görevlileri Etik Sözleşmesi'ne imza attığı kaydedilirken, Ada’nın eserlerinin 2015- 2016 sezonu öncesinde 4 yılda sadece 13 kez sahnelendiği, ancak genel müdür olduğu dönemde bu sayının 59’a çıktığı tespit edildi.

125 BİN TL TELİF ÖDENDİ

Kurul, Ada'nın oyunlarının bilet fiyatlarını yükselterek, telif ücretini artırdığını da araştırdı. Buna göre, bilet fiyatlarının 2015-2016 sezonunda bir önceki sezona oranla yüzde 11 ile yüzde 100 oranında arttığı kaydedildi. Yüzde 100'lük artış oranının daha sonra yüzde 60 ve 66'ya düşürüldüğü belirtildi. Ada'ya kendisine ait eserlerin sahnelenme sayısının fazla olması nedeniyle 125 bin TL telif hakkı ödendiği vurgulandı.

ETİK MEVZUATA AYKIRI

Kurul, Ada'nın kendisine ait eserlerde telif ücretini artırma iddiasını yerinde bulmadı. Ancak, temsil sayısının artmasından dolayı doğan yüksek telifi etik ilkelere aykırı bulan kurul, bu tutum ve davranışların Ada'nın şahsına özel menfaat sağladığı izlenimine neden olacak şekilde algılandığını kaydetti. 2016'da Ada ile ilgili hazırlanan Sayıştay Raporu'nda, “Başka Dünya”, “Mavi Nokta”, “Ali Baba ve 40” ile “Aşk-ı Memnu” adlı eserlerini repertuvara koyması ve bunlardan telif almasının etik mevzuata aykırı olduğu ifade edilmişti.