Elvis Presley’in ardından 40 yıl geçti, Rock’n Roll’un Kral’ı hâlâ zirvede!

Rock'n Roll'un Kralı Elvis Presley'in ölümünün üzerinden 40 yıl geçti. 8 Ocak 1935'te doğan ABD'li efsane müzik tarihine damgasını vurdu. Rock'n Roll'dan Blues tarzına kadar çok çeşitli türlerde eserler veren Kral, popüler kültürün kült figürlerinden birisi oldu. Onu en iyi Beatles efsanesi John Lennon tarif etti: "Elvis olmasaydı, Beatles olmazdı..."

Elvis Presley’in ardından 40 yıl geçti, Rock’n Roll’un Kral’ı hâlâ zirvede!

Dünyada en çok taklit edilen insanlardan birisi olan Presley, yoksul bir ailede doğdu. Borçları nedeniyle evlerinden atıldılar. Elvis de okulda arkadaşları tarafından dışlanan bir çocuktu. 10 yaşında Mississippi-Alabama Fuar ve süt ürünleri şovundaki bir şarkı yarışmasına katılarak ilk performansını sergiledi. İkincilik ödülü kazandı.

KAMYONCULARA BENZEMEK İÇİN…

Arada sırada Pentecostal kilisesinde de koroda yer alıyordu. 1946 yılında, ilk gitarını aldı. Komşularından, Johnny Burnette, onun için, “Nereye gitse gitarı sırtında asılı olurdu” diyordu. Bir elektrik firmasından kamyon şoförlüğü de yaptı. Favorilerini kamyonculara benzetmek için uzatmıştı.

elvis

Liseden mezun olduğunda daha 18 yaşındayken müzik firmalarının kapısını aşındırmaya başladı. 1954 yılında Gitarda Scotty Moore, bas gitarda Bill Black ile birlikte üçlü ilk stüdyo kayıtlarını yaptılar. Yavaş yavaş kariyer basamaklarını tırmanmaya başlamıştı. 1956 Kasım'ında ‘Love Me Tender’ filmiyle kamera karşısına geçti, böylece ileride 31 filmde yer alacağı Hollywood stüdyolarıyla tanışmıştı. Tüm Amerika onu konuşmaya, onu dinlemeye başlamıştı.

Son yıllarda obeziteye yakalanan Presley, 16 Ağustos 1977 tarihinde öldü. Ölüm nedeni kalp yetmezliğiydi.

ʻʻ
Elvis olmasaydı, Beatles olmazdı
Elvis'den önce, hiçbir şey ama hiçbir şey yoktu. Elvis'i duyana kadar hiçbir şey beni bu denli etkilememişti. Eğer Elvis olmasaydı Beatles da olmazdı.
John Lennon

elvis3
ELVIS’IN TÜRKİYE’DE VE DÜNYADA EN ÇOK DİNLENEN ŞARKILARI

Spotify, Kral'ın ölüm yıl dönümü için Türkiye'de ve dünyada en çok dinlenen şarkılarını açıkladı. Verilere göre, şaşırtıcı bir şekilde Elvis şarkılarını en yüksek dinleme oranına sahip ülke kendi ülkesi olan ABD değil. Elvis'i en çok dinleyen ülkelerde başı İsveç çekiyor. İngiltere, Şili, İzlanda ve Hollanda ise İsveç'ten sonra en çok Elvis dinlenen ülkelerin başında geliyor.

Türkiye'de en çok dinlenen Elvis şarkıları:

Jailhouse Rock
Can’t Help Falling in Love
A Little Less Conversation – JXL Radio Edit Remix
Suspicious Minds
Hound Dog
Heartbreak Hotel
It’s Now or Never
In the Ghetto
Burning Love
Love Me Tender

Dünyada en çok dinlenen Elvis şarkıları:

Can’t Help Falling in Love
Suspicious Minds
Jailhouse Rock
Blue Christmas
In the Ghetto
A Little Less Conversation – JXL Radio Edit Remix
Hound Dog
Always On My Mind
Burning Love
Heartbreak Hotel

Einstein'dan Kennedy'ye çalkantılı bir hayat... İlginizi Çekebilir Einstein'dan Kennedy'ye çalkantılı bir hayat... Hollywood bir kahramanını kaybetti İlginizi Çekebilir Hollywood bir kahramanını kaybetti