Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Fotoğrafçısı Ethem Tem’in arşivinden çıktı… Atatürk’ün hiç görülmemiş fotoğrafları Yeditepe Üniversitesi’nde
Fotoğrafçısı Ethem Tem’in arşivinden çıktı… Atatürk’ün hiç görülmemiş fotoğrafları Yeditepe Üniversitesi’nde
Suzan Kapsız, daha önce hiç görülmemiş bir kısım Atatürk fotoğraflarını, Yeditepe Üniversitesi'ne bağışladı. Fotoğrafların bazıları Atatürk'ün fotoğrafçısı Ethem Tem tarafından çekilmişti. Yeditepe Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Tülay Baran, Atatürk fotoğrafları koleksiyonundan birkaç örneği paylaştı ve koleksiyonu Sözcü.com.tr'ye anlattı. 
Sercan MERİÇ
Kültür Sanat 6 Ocak 2018 - 16:25

Mustafa Kemal Atatürk, her geçen gün yeniden keşfediliyor. Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk’ün konuşmaları, açıklamaları, yazdığı kitaplar her okunuşta, her karşılaşmada yeni bir ışık oluyor. Atatürk’ün kamuoyuna çıkmamış fotoğrafları da bu süreçte arşivlerden gün yüzüne çıkıyor. ‘Atatürk Rönesansını Devam Ettiren Üniversite’ sloganıyla yola çıkan Yeditepe Üniversitesi, Atatürk’ün fotoğraflarından oluşan büyük bir arşive ev sahipliği yapıyor. Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü bünyesinde bir kısmı Atatürk’ün fotoğrafçısı Ethem Tem’in çektiği bin adet Atatürk fotoğrafı bulunuyor. Son olarak Suzan Kapsız, yeni fotoğrafları bağış olarak Yeditepe Üniversitesi'ne verdi. Daha önce hiçbir yerde görülmemiş olan bu fotoğraflar özel bir çalışmadan geçirilerek dijitale aktarıldı. Fotoğraflar ‘Atatürk Fotoğrafları Sergisi’ ile de üniversitede sürekli olarak sergileniyor.

ata071
Yeditepe Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Tülay Baran ile hem Atatürk fotoğrafları koleksiyonunu, hem de enstitü bünyesindeki çalışmaları konuştuk.

dsc_0006

Suzan Kapsız'ın bir kısmı Atatürk'ün fotoğrafçısı Ethem Tem tarafından çekilmiş Atatürk fotoğraflarını nasıl temin ettiniz? 

Fotoğrafları bir Atatürk fotoğrafları koleksiyoneri olan Sayın Suzan Kapsız'ın Üniversitemize yaptığı fotoğraf bağışı yoluyla elde ettik. Sayın Suzan Kapsız, Ethem Tem'in eşinden fotoğrafları temin ettiğini ifade etti.

ata069

Üniversite arşivinde Atatürk’ün bine yakın fotoğrafı var. Bunları nasıl bir araya getirdiniz?

İçerisinde Ethem Tem tarafından çekilmiş fotoğrafların da bulunduğu Atatürk fotoğraflarının tamamı Suzan Kapsız tarafından yapılan bağışla elde edildi. Bunun yanı sıra üniversitemizde bu yıl açılışı yapılan Atatürk fotoğrafları sergisi içinde Prof. Dr. Gülveli Kaya tarafından yapılmış olan Atatürk portleri de yer alıyor.

ata073
KONU BÜTÜNLÜĞÜNE GÖRE TASNİF EDİLDİ

Fotoğrafları nasıl tasnif ettiniz?
Fotoğraflar sergiye dönüşürken kronolojik bir sıraya tabi tutulmaksızın daha çok konu bütünlüğü dikkate alınarak tasnif edildi.

ata075

Görüntüleri nasıl koruyorsunuz? 
Fotoğraflar, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü'nde koruma altında.

ata087

Dijitale aktarım süreci nasıl gelişti?
Üniversitemiz bünyesinde bulunan ‘Foto Film Merkezi’ tarafından fotoğrafların dijitale aktarımı gerçekleştirildi.

ata2002
HALKIN İÇİNDE, HALKLA BERABER

En ilginç fotoğraflar hangileri ve öyküleri neler?
Mustafa Kemal Atatürk'ün insan sevgisini, komutanlığını, devlet adamlığını, halkın içinde, halkla beraber olan her karesini izlemek şansı bütün fotoğrafları ilginç ve önemli bir hale getiriyor.

ata094
Bu fotoğrafları halkla nasıl buluşturmayı planlıyorsunuz?
Fotoğraflar, Rektörlük binasının 5. katında daimi sergi olarak yer almaktadır ve görmek isteyen herkese açık. Ayrıca fotoğraflardan oluşan bir albüm yapıp yayınlamayı planlıyoruz. Bu da fotoğrafların halkla buluşmasına katkı sağlayacaktır.

ata11011

Bundan sonrası için bu arşivi nasıl geliştireceksiniz?
Elimizde bulunan fotoğraf sayısını olabildiği kadar arttırmayı, daha az bilinen fotoğrafları daha çok görülebilir hale getirmeyi, yayına dönüştürmeyi ve böylece yaygınlaştırmayı, ayrıca fotoğrafların bilinmeyen öykülerini bulup fotoğraflarla bütünleştirmeyi hedefliyoruz.

ata085ata074ata089

ata062
dsc_0652
dsc_0303